Írán neplní závazky jaderné dohody. Zvyšuje zásoby obohaceného uranu, uvedla atomová agentura

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) našla v Íránu „částice uranu“ v místě, o němž ji Teherán neinformoval. MAAE to napsala ve zprávě, do níž měla možnost nahlédnout agentura AFP. Agentura pro atomovou energii v pondělí také potvrdila, že Írán zvyšuje zásoby obohaceného uranu nad limit dohody z roku 2015 a že uran obohacuje na vyšší úroveň, než tato dohoda stanovila. O těchto aktivitách Írán předem informoval.

Tento článek je více než rok starý.

Vídeň/Teherán/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alí Akbar Sálehí, bývalý reprezentant Íránu v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii

Alí Akbar Sálehí, bývalý reprezentant Íránu v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii | Zdroj: Reuters

Teherán postupně přestává plnit závazky z dohody o svém jaderném programu (JCPOA) kvůli postoji Spojených států amerických. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa totiž dohodu uzavřenou za jeho předchůdce Baracka Obamy v roce 2015 považuje za neúčinnou a příliš úzce zaměřenou.

Írán nechce přijít o svůj vliv nad Irákem a Libanonem. Proti demonstrantům hodlá zakročit silou

Číst článek

Spojené státy proto od ní loni - přes nesouhlas dalších signatářů - odstoupily a obnovily sankce, které Íránu kromě jiného brání prodávat ropu. Údaje jsou součástí čtvrtletní zprávy MAAE, která je pověřená kontrolou jaderných pracovišť v Íránu. Paříž, Londýn a Berlín vyjádřily znepokojení nad zprávami, že Íránci opět obohacují uran v zařízení Fordo.

Kromě Íránu a USA dohodu podepsalo také Rusko, Čína a tři evropské státy Francie, Británie a Německo. Ministři zahraničí těchto tří zemí v pondělí vydali společné prohlášení, v němž vyjadřují mimořádné znepokojení nad tím, že Írán obnovil obohacování uranu v podzemním zařízení ve Fordo, které mělo být podle dohody přebudováno na výzkumné pracoviště.

Skupina označovaná jako E3 stále stojí o zachování dohody, ale je také připravena použít mechanismus, s nímž se v dohodě počítá pro řešení případných sporů a který může skončit i zavedením sankcí. Ministři konstatovali, že Írán svými nejnovějšími činy komplikuje úsilí o zmírnění regionálního napětí.

Íránský prezident Hasan Rúhání v pondělí řekl, že jeho země se rozhodla pro střední cestu, tedy že z dohody neodstoupí zcela a že ji bude částečně dodržovat. Tím splní jednu z podmínek pro zrušení zbrojního protiíránského embarga. Platit má přestat příští rok v říjnu.

USA zavedly nové sankce proti Íránu, týkají se i syna duchovního vůdce Chameneího

Číst článek

„Až bude příští rok embargo zrušeno, budeme moci nakupovat a prodávat zbraně. To, že z dohody (naplno) neodstoupíme, nám umožní splnit (v roce 2020) významný politický, obranný a bezpečnostní cíl. Bude to ohromný politický úspěch,“ prohlásil Rúhání. Jak ale napsala agentura Reuters, pravděpodobnost zrušení zbrojního embarga není velká, protože o tom musí rozhodnout Rada bezpečnosti OSN, kde mají USA právo veta.

Podle MAAE nyní Íránci obohacují uran na 4,5 procenta, ačkoli dohoda jim dovolovala obohacování pouze na 3,67 procenta. Zásoby tohoto uranu, využitelného jedině pro mírové účely, neměly překročit 202 kilogramů. MAAE zjistila, že 3. listopadu ho Írán měl už 372 kilogramů.

Vůbec poprvé Mezinárodní agentura pro atomovou energii potvrdila předchozí tvrzení USA a Izraele, které upozornily na tajné aktivity Íránců. Potvrdila nález uranových částic na místě, které Írán předem neoznačil. Ve zprávě MAAE místo není jmenováno, avšak agentura se při inspekcích zajímala o lokalitu, o níž hovořil izraelský premiér Benjamin Netanjahu jako o místu, kde se Íránci věnují utajované aktivitě.

Za krádež useknutí prstů. ‚Mrzačení není forma spravedlnosti,‘ kritizuje íránské úřady Amnesty

Číst článek

Podle diplomatických zdrojů inspektoři agentury odebrali vzorky z Túrkúzábádu na okraji Teheránu. Agentura Bloomberg minulý týden oznámila, že vysocí představitelé MAAE na interním jednání konstatovali, že se Írán snažil zabránit detekci uranu v „jednom teheránském skladu“. Netanjahu hovořil o „tajném jaderném skladu“ a agentura Reuters v září napsala, že se našly stopy uranu na okraji Teheránu.

Teherán postupné vypovídání dohody odůvodňuje tím, že nemůže být jediný, kdo se ujednáním řídí. Evropští signatáři slíbili, že zavedou nový mechanismus, který umožní obejít americké sankce a zajistit Íránu zisky z ropy. Zatím ale tento mechanismus nefunguje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme