Mezinárodní aktivisté chtějí s loděmi prolomit izraelskou kontrolu palestinské Gazy

K palestinskému pásmu Gazy by dnes měla navzdory izraelské blokádě připlout dvojice lodí s desítkami mezinárodních aktivistů. Ti chtějí upozornit na humanitární situaci Palestinců. Izrael ale opakovaně upozornil, že jde o ilegální akci a že si nechává všechny možnosti k jejímu zmaření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arab | Foto: Jaromír Janev

Izraelské ministerstvo zahraničí zveřejnilo vzkaz, že aktivisté jsou možná vedení dobrými úmysly, ve skutečnosti prý ale podporují palestinské teroristické hnutí Hamás.

Obě dřevěné lodi vypluly včera dopoledne z Kypru. Mezi 46 aktivisty ze 14 zemí je například 81letá katolická jeptiška nebo řecký levicový poslanec. Protestovat jede i švagrová bývalého britského premiéra Tonyho Blaira, který je dnes emisarem mezinárodního společenství pro Blízký východ. Dětem do izolovaného pásma symbolicky vezou pět tisíc míčů a dvě stě přístrojů pro nedoslýchavé.

Izraelská armáda se z Gazy stáhla před třemi roky nadále ale ovládá její vzdušný prostor i pobřeží. Už déle než rok navíc židovský stát uplatňuje blokádu Gazy, protože se tam dostalo k moci protiizraelské hnutí Hamás.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme