Mezinárodní den původních obyvatel má připomenout domorodé menšiny

V asi 70 zemích světa dnes žije odhadem 300 milionů takzvaných původních nebo domorodých obyvatel, což je asi 6 procent lidstva. Už od roku 1995 je 9. srpen jejich mezinárodním dnem. Organizace spojených národů ho vyhlásila, aby zvýšila povědomí o těchto zranitelných menšinových populacích a posílila jejich naději na dlouhodobé přežití.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušník kmene Yagua

Příslušník kmene Yagua | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Jialiang Gao

„Jsme pořád vytlačováni na okraj. Kupříkladu chudoba mezi domorodými dětmi je stále na vzestupu. Pokračuje i časté odebírání dětí rodičům, pořád taky plníme věznice," Mezinárodní den původních a pokračuje:

"Navštívil jsem ústavy pro mladé delikventy a v jednom z nich tvořili 100 procent osazenstva naši lidé – domorodci. Nemůžete ale přeci z toho vyvodit, že jsme všichni tak špatní. Je jasné, že naše neblahá situace souvisí s traumatem z dědictví rezidenčních škol."

Dlouholetá státní politika nucené převýchovy dětí původních obyvatel Kanady v internátních školách podle něj poškodila tato etnika morálně i prakticky. Přervala jejich pouta k vlastním tradicím, jazyku i kultuře, oslabila jejich nezávislost a vztah k rodnému prostředí, potlačila jejich schopnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Martina Prokeše připomíná Mezinárodní den původních obyvatel

Nehledě na to, že v mizerně kontrolovaných ústavech docházelo k mučení i znásilňování domorodých dětí.

Kanadský premiér se za to před třemi roky omluvil zbývajícím osmdesáti tisícům lidí, kteří strávili v rezidenčních školách dětství. Vláda jim přiznala finanční kompenzaci a zřídila komisi pravdy a usmíření, která se zabývá jednotlivými případy bezpráví.

Příkoří kanadských indiánů a Inuitů ze strany státní moci ani následující omluva a reflexe křivd nejsou ve světě ojedinělé. Podobný proces mají za sebou Spojené státy nebo Austrálie.

Výrazná menšina

Spojené národy počítají mezi původní etnika asi 5 tisíc skupin o počtu několika desítek až milionů lidí. Společné mají nejen to, že jsou prvními známými obyvateli daného území nebo že mají omezené napojení na globální ekonomiku.

Všechny tyto kmeny i národy jsou zároveň tam, kde žijí, více či méně výraznou menšinou a v žádném případě nepatří mezi skupiny politicky dominantní. Čelí ekologickému tlaku zemědělců nebo developerů, jako třeba Indiáni z kmene Ayoreo v Paraguayi.

Proto jsou taky vyhlídky jejich fyzického i kulturního přežití krajně nejisté. Ať už se jedná o značně asimilované potomky Mayů ve střední Americe nebo naopak dosud prakticky nekontaktované Andamany či zbývající desítky neznámých kmenů v brazilské Amazonii.

Bangladéš a Botswana

Také jinde na světě se domorodé obyvatelstvo setkává s útlakem a ignorancí. Například v Bangladéši, kde žije v kopcích na východě několik svébytných etnik, vláda existenci domorodých lidí vůbec neuznává.

Prezident africké Botswany zase nazval místní lovce z pouště Kalahari, známé jako Křováky či Sany, stvořeními z doby kamenné a tamní úřady se je snažily vypudit novými zákony i nenápadnými deportacemi z rezervace, kde pobývali posledních 20 tisíc let.

Nejvyšší soud vládní záměr vytlačování Bushmenů z domoviny o několik let později zamítl. Z těch, co už z Kalahari odešli, projevila zájem o návrat asi tisícovka. V mnoha případech už ale zůstalo jen u přání.

Jan Prokeš, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme