Mezinárodní jaderný dozor chce zveřejnit tajné informace o Íránu

Mezinárodní agentura pro atomovou energii se chystá zveřejnit nové informace o podezřelých aktivitách Íránu. S odvoláním na diplomatické zdroje to uvedla agentura AP. Případem se široce zabývají hlavně média v Izraeli, kde se opět spekuluje o možnosti vojenského útoku na Írán.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Jukija Amano | Zdroj: Reuters

Nové informace mají příští týden dostat na stůl členové Rady guvernérů Mezinárodní agentury. Jsou mezi nimi i podklady, které shromáždily výzvědné služby nejmenovaných zemí.

Na vojenské základně Párčín u Teheránu je velký kovový kontejner, ve kterém se simulují jaderné exploze. Kromě toho Íránci konstruovali počítačové modely jaderné hlavice. I takové poznatky obsahuje nová sada materiálů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další informace k íránskému jadernému programu připravil pro Víkendový Odpolední Radiožurnál Břetislav Tureček

Mezinárodní agentura pod vedením nového šéfa Jukiji Amana postupuje vůči Teheránu daleko razantněji, než tomu bylo za jeho předchůdce Muhammada Baradeje.

O materiály, se kterými Mezinárodní agentura pracuje, se ale vedou letité spory. Írán totiž tvrdí, že jsou mezi nimi i podvrhy vypracované americkými tajnými službami. Situace tedy může být podobná době, kdy měli Američané falešné informace o Iráku, které vedly až k válce.

Břetislav Tureček, Martin Hromádka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme