Mezinárodní konference o Temelínu nebude

Evropská komise s konečnou platností odmítla mezinárodní konferenci k Temelínu. O svém rozhodnutí písemně vyrozuměla předsedkyni Evropského parlamentu Lojolu de Palasio, protože právě poslanci svolání tohoto fóra požadovali. Podle mluvčího komisaře pro rozšíření Verheugena ale pro to není žádný důvod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo Evropské komise v Bruselu | Foto: Euroskop

"Česká republika konferenci odmítla, Evropská komise proto nevidí žádnou možnost, jak podpořit iniciativu parlamentu", řekl telefonicky mluvčí Českému rozhlasu v Bruselu. Komise svým dopisem předsedkyni Evropského parlamentu jen potvrdila dřívější postoj Güntera Verheugena. Komisař ihned poté, co parlamant o konferenci požádal, prohlásil, že není možné uspořádat konferenci k Temelínu proti vůli suverénního státu, kterým je Česká republika.

Komisař navíc zastává názor, že česko- rakouský spor o Temelín by se měl co nejrychleji vyřešit tím, že Praha ukončí s Evropskou unií vstupní jednání o kapitole "energetika". Rakousko zatím rozhovory o energetice blokuje, ale má nůž na krku. Komise hodlá o pozičním dokumentu k energetice jednat na půdě EU začátkem prosince.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme