Mezinárodní Kvartet se opět pokusí přimět Izrael a Palestince k jednání

Zástupci světového společenství dnes mají na Blízkém východě zahájit sérii rozhovorů s Palestinci a s Izraelem. Mezinárodní kvartet tak chce obě strany přimět k obnovení přímých mírových jednání. Do regionu přijeli zástupci Spojených států, OSN, Evropské unie a Ruska. Očekává se také účast Tonyho Blaira, který Kvartetu předsedá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelské domy pod Olivovou horou

Izraelské domy pod Olivovou horou | Foto: Martina Mašková | Zdroj: Český rozhlas

Mezinárodní čtyřka se snaží obnovit rozhovory, aby se tak vytvořila alternativa k palestinským krokům na půdě OSN. Tam Palestinci jednostranně usilují o uznání nezávislého státu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O šancích, že jednání Kvartetu na Blízkém východě něco přinese, mluvil na Rádiu Česko blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Většina komentátorů označuje vyhlídky Kvartetu na úspěch za mizivé. V neděli ostatně vypršela lhůta, do kdy měli Izrael a Palestinci rozhovory zahájit už podle předchozí, zářijové výzvy Kvartetu.

Tehdy Kvartet apelem zareagoval na několik hodin starou žádost palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse o mezinárodní uznání, kterou přednesl před Valným shromážděním OSN.

Palestinci odmítají jednat, dokud Izrael současně buduje osady na okupovaných územích, o kterých se mají vést rozhovory.

Tiskem nedávno proběhla zpráva, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu je ochotný zastavit výstavbu na vládních projektech. Palestinci ale namítli, že daleko více židovských sídel v Palestině staví soukromé firmy, a nabídku odmítli. Pak se od ní distancovala i sama izraelská vláda.

Budou propuštěni další Palestinci?

„I kdyby se náhodou začalo jednat, podle většiny zdejších analýz by se stejně k ničemu nedospělo. Představy dnešní radikálně pravicové izraelské vlády a představy Palestinců jsou tak odlišné, že se v klíčových bodech nenachází v tuto chvíli možnost kompromisu,“ říká blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Podle některých informací chtějí také Palestinci po Kvartetu požadovat, aby Izrael propustil další palestinské vězně. Aby tak navázal na propouštění po osvobození Gilada Šalita. Dokonce to jako vstřícné gesto vůči Abbásovi prosazuje část izraelské armády.

„Jde o to, že výměna z minulého týdne výrazně nahrála hnutí Hammás, které odmítá mírový proces. Teď celý svět chce, aby umírněný prezident jednal s Izraelem. Přitom se všichni shodují, že výměna ho silně oslabila. Proto je tady návrh ho posílit tím, že by byli propuštěni jeho lidé z hnutí Fatah. V Izraeli se ale o tom vedou spory,“ vysvětluje Tureček.

Břetislav Tureček, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme