Mezinárodní olympijský výbor nepovažuje teroristickou hrozbu Maďarsku za reálnou

Mezinárodní olympijský výbor bagatelizuje výhružné dopisy, které před olympiádou v Soči obdržely národní výbory Maďarska, Slovinska, Itálie a Německa. Tato konkrétní hrozba prý není reálná. Autorem má být člověk, který podobné výhružné dopisy rozesílá už delší dobu na všechny možné strany. Úřady už proto jeho výhružky neberou vážně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při východu z letiště v Soči uvidíte olympijské kruhy

Při východu z letiště v Soči uvidíte olympijské kruhy | Foto: Štěpán Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

Na e-mailovou adresu maďarského olympijského výboru dorazil dopis v ruštině a angličtině, který vyhrožuje jejich výpravě teroristickým útokem. A vyzývá je, aby na hry nejezdili. Podobný dopis dostal i Mezinárodní olympijský výbor a Maďaři řekli, že ví i o dalších národních výborech, kterým je také vyhrožováno.

Obsah dopisu zatím neznáme. Předseda maďarského olympijského výboru pro tamní sportovní deník Nemzeto Sport řekl, že nebudou dělat unáhlené kroky a nechají napřed mezinárodní olympijský výbor vyhodnotit situaci. Dopis zároveň předali ruským úřadům, pro které je bezpečnost her klíčová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí českého olympijského výboru Alexandr Kliment ve vysílání Radiožurnálu

Český olympijský výbor žádnou podobnou výhrůžku nedostal. „V mailu ani v poště zatím nic nemáme. Jestli něco přijde, tak se tím rozhodně nenecháme zastrašit,“ potvrdil mluvčí Alexandr Kliment. Výbor podle něj plně spoléhá na organizátory her.

„Každý den jsme v kontaktu s organizátory her i s českou policií. Každý den se budou pořádat bezpečnostní mítinky, kde se budou vyhodnocovat bezpečnostní rizika. Jsme přesvědčeni, že přijatá bezpečnostní opatření jsou dostatečná a že sportovcům ani fanouškům se v Soči nic nestane,“ ujišťuje Alexandr Kliment.

Útokem v Soči už dříve pohrozila islamistická skupina z Dagestánu napojená na iráckou Al-Káidu. Atentátníci na zveřejněném videu pózují s výbušným zařízením, které demonstrativně připevňují na něčí ruku a poté odjíždějí autem s roznětkou v rukách.

Precedentem Dubrovka a Beslan

Hrozba teroristického útoku na olympiádu není úplně nereálná. Jan Eichler z ústavu mezinárodních vztahů připomněl, že precedentem se staly útoky na divadlo Dubrovka v Moskvě nebo školu v Beslanu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Eichler z ústavu mezinárodních vztahů v Odpoledním Radiožurnálu

„Tam oni (islamisté) ukázali, že se nezastaví před ničím. Dal bych to i do souvislosti s Bostonským atentátem, kde také zaútočili lidé, kteří chtějí bojovat za odtržení kavkazské oblasti od Ruska. To, že se zaměřují i na sportovní události, je pro ně typické,“ upozornil Eichler.

Olympijské hry začnou v jihoruském letovisku sedmého února. Soči se proto podle Eichlera stalo vojenskou a policejní pevností. Už teď se o bezpečnost stará 37 tisíc lidí. V době olympiády jich bude třikrát víc.

„Je tam i několik desítek oddílů protivzdušné obrany. Vojáků je několik divizí, v okolí sportovišť tak může být i několik desítek tisíc ruských vojáků.“

Igor Maňour, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme