Mezinárodní síly převezmou kontrolu nad přístavy a letišti v Libanonu

Německo a Francie budou střežit libanonské pobřežní vody a němečtí experti navíc budou monitorovat provoz na letišti v Bejrútu. Žádala o to libanonská vláda a mezinárodní společenství jí vyhovělo. Izrael v důsledku toho dnes zruší částečnou leteckou a námořní blokádu Libanonu, která trvala po válce židovského státu s hnutím Hizballáh téměř měsíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italští vojáci na libanonském pobřeží | Foto: AFP

Blokáda skončí dnes v šest hodin večer. Libanonská vláda tento krok přivítala, protože kvůli blokádě vzrůstal dluh země každý den přinejmenším o 45 milionů dolarů. Zadluženost Libanonu je přitom jedna z největších na světě.

Stále také pokračuje úsilí o naplnění počtu 15 tisíc vojáků mezinárodních sil OSN - na jihu Libanonu jich je zatím pouze čtvrtina. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes v Bejrútu nabídl libanonské vládě vyslání ženijních jednotek. Ruští ženisté by pomohli zrekonstruovat mosty, které byly téměř všechny zničeny v průběhu války. Jejich počet přitom přesahuje osmdesátku.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme