Mezinárodní skandál: Američanka vrátila Rusům adoptované dítě

Rusko ve čtvrtek přerušilo vyřizování veškerých adopcí dětí do Spojených států. Je to důsledek případu ruského sedmiletého chlapce, kterého americká adoptivní matka z Tennessee posadila do letadla a poslala ho bez doprovodu zpátky do Ruska, odkud si ho loni v září osvojila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti

Děti | Foto: Tomáš Adamec

Pro své chování měla Terry Hansenová z Shelbyvillu jednoduché vysvětlení, malý Arťom, kterého získala ze sirotčince na ruském Dálném východě, prý nesplnil její očekávání, protože má prý psychické problémy.

Přehrát

00:00 / 00:00

adopce.mp3

Tento důvod uvedla v dopise, který k synkovi v uvozovkách ‘přibalila‘. Kromě toho už mu na cestu věnovala jen jeho pas s prošlými ruskými vízy.

Událost však způsobila mezinárodní skandál. Rusko okamžitě pozastavilo veškeré adopce dětí do Spojených států a požaduje vysvětlení. Ministr Sergej Lavrov nazval akci americké adoptivní matky ‘poslední kapkou‘. Za posledních pět let totiž v Americe po adopci z Ruska zemřely už tři děti.

Internet jako cesta k adopci

„Tento příklad přesně ilustruje rizika, kvůli kterým UNICEF doporučuje mezinárodní adopce až jako úplně poslední možnost. Jde o to, že tato matka získala dítě přes agenturu, která je vázána jinými pravidly než UNICEF. Je to zkrátka byznys, čím víc agentur, tím větší konkurence a tvrdé boje o zisk,“ popisovala ředitelka české pobočky UNICEFu Roza Šimberská.

Matka si stěžovala na to, že ji Rusové podvedli, když jí dali k adopci psychicky nemocné dítě. Odborník na Rusko Ondřej Soukup z Hospodářských novin, však tomuto důvodu moc nevěří. Naopak podle něj to Rusové s lékařskou dokumentací dětí někdy až přehánějí.

„Když to trochu přeženu, tak v Rusku si můžete vybrat dítě jako v obchodě. Na internetu si určitě věk, pohlaví, výšku, barvu očí a pak už jen stačí splnit byrokratické záležitosti. Co se týče zdraví u dětí určených k adopci, tak místní lékaři většinou podrobně popisují každičkou událost v životě dítěte, právě kvůli podobným situacím, aby mohli být krytí. Řekl bych, že spíš než ten chlapec, bude mít problémy s psychikou ta Američanka,“ řekl Ondřej Soukup.

Pro dítě může být adopce velmi traumatická zkušenost. Jde hlavně o kulturní rozdíly, které jsou někdy opravdu velké.

„UNICEF preferuje, aby dítě vyrůstalo v prostředí, které mu je vlastní, aby mluvilo jazykem té oblasti, zkrátka, aby nenastal žádný velký šok po adopci samotné. Ale hlavně - tento krok by měl být ze strany budoucích rodičů důkladně promyšlený,“ uzavřela Roza Šimberská.

Václav Sochor, Jan Cigánik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme