Mezinárodní soud v Haagu nařídil Izraeli přijmout kroky k zabránění genocidy

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v pátek předběžným opatřením nařídil Izraeli, aby přijal veškeré kroky, které zabrání genocidě a zlepší humanitární situaci v Pásmu Gazy, kde izraelská armáda vede vojenskou operaci proti palestinskému hnutí Hamás. Soud, který zasedal na podnět Jihoafrické republiky, zároveň žádá, aby ho Tel Aviv do měsíce informoval, co učinil pro naplnění nařízení.

Aktualizujeme Haag (Aktualizováno: 17:15 26. 1. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Líčení mezinárodního soudu v Haagu ohledně Pásma Gazy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu v Haagu prohlásil, že Izrael se bude i nadále bránit v souladu s mezinárodním právem, tak jak činil doposud (ilustrační foto) | Foto: Zdeňka Trachtová | Zdroj: Český rozhlas

Předběžné opatření Mezinárodního soudního dvora ovšem nevyhovělo klíčovému jihoafrickému požadavku, aby soud nařídil zastavit válečné operace v Gaze.

Hlavní soudní orgán OSN po zhruba 45 minutách čtení zdůvodnění tohoto předběžného opatření uvedl, že Izrael musí zajistit, že se jeho vojenské síly nedopouštějí na palestinském obyvatelstvu skutků naplňujících podstatu genocidy. Uznal také právo Palestinců v Pásmu Gazy, aby byli před takovými činy chráněni.

V Izraeli se bojí obvinění z genocidy. Soud může vydat příkaz k zastavení palby

Číst článek

Soud v pátek nerozhodoval přímo o tom, zda se Izrael v Pásmu Gazy genocidy dopouští, či nikoli, ale již v úvodu uvedl, že se tímto případem bude zabývat i nadále. Agentura AP zároveň píše, že předběžná nařízení ICJ jsou právně závazná, avšak v tomto případě není jasné, zda se jimi bude Izrael řídit.

Izrael soud žádal, aby žalobu rovnou zamítl s tím, že respektuje mezinárodní právo a má právo na sebeobranu po teroristických útocích Hamásu ze 7. října, při němž ozbrojenci v jižním Izraeli povraždili přes 1200 lidí.

Jihoafrická republika ve své argumentaci u soudu před dvěma týdny tvrdila, že cílem vzdušné a pozemní ofenzivy Izraele je „zničení obyvatel“ Pásma Gazy. Izraelská reakce si podle páteční bilance úřadů spravovaných Hamásem dosud vyžádala životy více než 26 000 Palestinců. Tyto údaje nelze nezávisle ověřit a zahrnují i zabité bojovníky Hamásu.

Jihoafrická vláda označila páteční předběžné opatření soudu ICJ za „rozhodující vítězství“ mezinárodního práva. Ministr spravedlnosti JAR Ronald Lamola v rozhovoru s agenturou Reuters vyjádřil naději, že se Izrael nařízení soudu podřídí.

Cíl izraelské armády zničit teroristické struktury Hamásu je nemožné splnit, říká bývalý velvyslanec

Číst článek

Vysoce postavený představitel Hamásu Sámí abú Zuhrí agentuře Reuters řekl, že rozhodnutí soudu představuje významný vývoj, který „přispěje k izolaci Izraele na mezinárodní scéně a odkrytí jeho zločinů v Gaze“.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na rozhodnutí soudu prohlásil, že Izrael se bude i nadále bránit v souladu s mezinárodním právem, tak jak činil doposud. „Stejně jako každá země má i Izrael základní právo na obranu... Mezinárodní soud v Haagu právem odmítl nehorázný požadavek zbavit nás tohoto práva,“ uvedl.

„Samotné tvrzení, že Izrael páchá genocidu na Palestincích, je nejen nepravdivé, ale i pobuřující, a ochota soudu o tom vůbec diskutovat je ostudou,“ dodal. Izraelský ministr obrany Joav Galant uvedl, že Izrael nepotřebuje „kázání o morálce“.

Španělsko a Turecko proti Izraeli

Palestinské ministerstvo zahraničí v Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu nařízení soudu uvítalo.

„Vyzýváme všechny státy, aby zajistily implementaci všech předběžných opatření nařízených ICJ. Státy mají nyní jasnou právní povinnost zastavit genocidní válku Izraele proti palestinskému lidu v Pásmu Gazy a zajistit, aby se na ní nepodílely,“ uvedla palestinská diplomacie s tím, že soudní nařízení má být „budíčkem“ pro Izrael a jeho spojence.

Kalhousová: Hamás vyjednává z pozice síly. Mír v Gaze nenastane, dokud tam bude vládnout

Číst článek

Rozhodnutí ICJ přivítal také předseda španělské vlády Pedro Sánchez. „Vyzýváme strany (konfliktu), aby uplatnily předběžná opatření, která soud vydal,“ uvedl na síti X Sánchez, jehož země patří k největším kritikům Izraele v EU.

Také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ocenil rozhodnutí soudu, které se podle něj týká „nelidských útoků na Pásmo Gazy“. Erdogan v minulosti uvedl, že se Izrael vůči Pásmu Gazy chová jako teroristická organizace a označil palestinské hnutí Hamás, které EU a USA považují za teroristickou skupinu, za osvoboditele.

Íránský ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján v reakci na verdikt ICJ uvedl, že izraelští představitelé musí okamžitě stanout před soudy kvůli „genocidě a bezprecedentním válečným zločinům proti Pásmu Gazy“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme