Mezinárodní společenství diskrétně hledá azyl pro Bašára Asada

Syrský prezident Bašár Asad se sice do azylu nechystá, mezinárodní společenství ale už spekuluje, kam by se mohl uchýlit. S odvoláním na západní diplomaty to napsala agentura Reuters. Plán prý ale může ztroskotat na otázce, zda mu poskytnout imunitu před stíháním za zločiny, ke kterým v Sýrii dochází.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad | Zdroj: Reuters

Asadův odchod ze scény má být součástí plánu, který navrhuje Západ a Liga arabských států. V Radě bezpečnosti OSN ho ale zatím blokují Rusko a Čína.

Agentura Reuters upozorňuje, že nic nenasvědčuje Asadovu brzkému pádu, ani jeho úmyslu odejít dobrovolně do ciziny. Diplomaté mu prý přesto hledají útočiště.
Nabízí se údajně několik ochotných zemí, nejvíce se mluví o Spojených arabských emirátech. Z Evropy prý Asada nikdo přijmout nechce.

O vyhlídkách Asadových lidí se mluví stále častěji. Zpravodaj televize CNN po návštěvě Sýrie upozornil, že někteří opoziční činitelé hrozí plošnými soudními procesy i masakry lidem, kteří prezidenta podporují, například alavitské menšině. I to podle něj nahrává dosavadnímu režimu a zpochybňuje důvěryhodnost opozice.

Břetislav Tureček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme