Mezinárodní společenství odsoudilo atentát v Pákistánu
Tisíce lidí se dnes přišly v Pákistánu naposledy rozloučit s guvernérem provincie Pandžáb Salmanem Taseerem, kterého zavraždil jeho osobní strážce. Bezpečnostní složky jsou teď ve stavu nejvyšší pohotovosti a zemi prý hrozí chaos.
Reakce světového společenství jsou vesměs negativní. Například ministryně zahraničních věcí Spojených států Hillary Clintonová označila atentát na Salmana Taseereho za tragédii, stejně jako generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
Stejný pohled sdílejí pákistánští liberální politici, jako třeba bývalý prezident Parvíz Mušaraf, který označil atentát za nepřijatelný akt terorismu. Velvyslanec ve Velké Británii dokonce hovořil o tom, že celý Pákistán se dostává do pozice rukojmí úzké skupiny náboženských fanatiků.
Jaromír Marek o aktuální situaci v Pákistánu v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3
Salman Taseer patřil k nejliberálnějším pákistánským politikům, což znamená, že prosazoval malý vliv islámu. To bylo také důvodem jeho zavraždění.
V samotném Pákistánu existuje velká skupina lidí, kteří nejenže tento akt neodsoudili, ale naopak jej přivítali. Dokonce pět tisíc radikálních studentů islámu prohlásilo, že ty, kteří budou litovat tohoto atentátu, stihne podobný trest. Vyzývali třeba k tomu, aby se lidé dnešního pohřbu v Láhauru neúčastnili.
Islamističtí radikálové mají v pákistánské společnosti čím dál větší vliv. Pronikají do všech složek, včetně elitní policejní jednotky, která měla chránit jednoho z nejvýznamnějších politiků země.
Vzhledem k tomu, že den před atentátem zkrachovala vládní koalice v Pákistánu, mnozí se obávají, zda v zemi nezavládne chaos, a to by bylo jistě špatné.