Mezinárodní společenství odsuzuje plány na stavbu židovských osad

Mezinárodní společenství odsuzuje další izraelský plán na výstavbu domů pro židovské osadníky. Izrael oznámil, že chce vybudovat 238 bytů na židovských sídlištích ve východním Jeruzalémě. Spojené státy, Rusko a Francie už projekt odsoudily s tím, že jde o další překážku v mírovém procesu. Světové společenství navíc považuje existenci židovských osad na okupovaných územích za porušení mezinárodního práva.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozestavěný dům v židovské osadě Ma'ale Adumim

Rozestavěný dům v židovské osadě Ma'ale Adumim | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Stavět se má ve čtvrtích Pisgat Ze'ev a Ramot v okupovaném východním Jeruzalémě, kde Izrael nikdy neslíbil jakékoli omezování židovské výstavby. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu také prohlásil, že tyto projekty nejsou nic nového. Vládní zdroje navíc tvrdí, že chystaná výstavba není v žádném rozporu s mírovým procesem.

Například Spojené státy a Francie ale nad novým osadnickým projektem vyjádřily ‚zklamání‘, protože prý nabourává pokusy o udržení přímých mírových rozhovorů. Palestinci už varovali, že pokud Izrael bude dál rozšiřovat osady, obrátí se arabský tábor na Radu bezpečnosti OSN a o uznání palestinské nezávislosti požádá přímo tam.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme