Mezinárodní společenství se bude radit o dalším postupu vůči Libyi

Jak vyřešit současnou situaci v Libyi - právě o tom bude dnešní mimořádná konference v Londýně. Zúčastní se jí například i generální tajemník OSN Pan Ki-mun nebo ministryně zahraničí Spojených států Hillary Clintonová. Česko bude zastupovat ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym | Zdroj: ČTK

Konference se koná odpoledne v Lancasterském paláci v Londýně. Hlavním záměrem schůzky státníků je podle informace britského ministerstva zahraničí posílení závazku mezinárodní komunity při prosazování dvou rezolucí Rady bezpečnosti OSN, které pojednávají o ochraně libyjských civilistů před násilím.

Mezi dalšími body summitu je britsko-francouzský návrh otevření cesty k politickému předání moci v Libyi. „Diplomatům a politikům půjde o to ujasnit si, kdo libyjskou opozici tvoří, jak je důvěryhodná, s kým v ní jednat a nakolik se na ni spoléhat při politickém řešení konfliktu,“ popsal ve Světě o deváté Rádia Česko svůj pohled na chystané jednání spolupracovník ČRo v Londýně Ivan Kytka.

Z dosavadních plánů je podle Kytky zatím zřejmé, že z konference by měl vzejít řídící výbor s početným zastoupením arabských zemí včetně Turecka, který by měl připravit budoucí mírové uspořádání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před jednáním diplomatů a státníků se Rádiu Česko přihlásil Ivan Kytka

Spojené státy o víkendu zopakovaly, že jejich cílem není svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová prohlásila, že se na konferenci bude jednat také o tom, jak Kaddáfímu usnadnit, aby se vzdal moci.

Jednání se zúčastní i generální tajemník OSN Pan Ki-mun a šéf NATO Anders Fogh Rasmussen. Do Londýna přijedou i předseda Africké unie Jean Ping, generální tajemník Organizace islámské konference Akmeleddin Ihsanoglu, premiér Kataru, ministři zahraničí Iráku, Jordánska, Spojených arabských emirátů a Maroka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo ve Spojeném království Milan Kocourek před schůzkou státníků a diplomatů ve věcid alšího postupu mezinárodního společenství v Libyi

Francie a Velká Británie se v nedávném společném prohlášení nechaly slyšet, že by přivítaly pomoc co nejvíce členů Severoatlantické aliance. Česká vláda ale už dříve uvedla, že nemá kapacity na to, aby se podílela na vojenském zásahu. Velvyslanec ČR v Londýně Michael Žantovský včera řekl, že pokud bude Karel Schwarzenberg něco dnes nabízet, půjde spíše o poválečnou obnovu Libye než přímou pomoc při případných dalších vojenských operacích.

Mezi čtyřiceti delegacemi ale budou chybět zástupci Ruska. Rusko prohlásilo, že vojenský zásah spojenců překračuje rámec ustanovení rezoluce OSN a proto se konference neúčastní.

Milan Kocourek, Marika Táborská, Martina Mašková, Ivan Kytka, Veronika Sedláčková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme