Mezinárodní společenství slíbilo peníze libyjským povstalcům

Mezinárodní společenství vytvoří peněžní fond, ze kterého bude financovat libyjské rebely. Shodli se na tom účastníci koordinační schůzky v katarské metropoli Dauha. Konference také libyjského vůdce Muammara Kaddáfího jednoznačně vyzvala k rezignaci, což je i hlavní požadavek libyjské opozice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjští povstalci

Libyjští povstalci | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Díky zahraniční podpoře má být zajištěné financování státních úředníků i třeba škol, avšak pouze na povstaleckých územích. Televize Al-Džazíra informovala, že k takovému modelu měli někteří účastníci jednání v Dauha výhrady - například Německo se prý zabývá otázkou, jestli je takový postup legální.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček informoval o jednání kontaktní skupiny v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Žádnou shodu nenašla konference v otázce vyzbrojování vzbouřenců, kteří ani přes vzdušnou podporu západních letadel nejsou zatím schopní porazit libyjské vládní síly.

Posílat jim zbraně by chtěla například Itálie a hostitelský Katar, naopak Belgie argumentuje, že to je v rozporu se zbrojním embargem, které OSN uvalila na celou Libyi.

‚Kaddáfí musí pryč‘

Mezinárodní fórum evropských a arabských zemí v katarském Druhá jednoznačně řeklo, že libyjský vůdce Muammar Kaddáfí musí odejít. Podle blízkovýchodního zpravodaje Českého rozhlasu Břetislava Turečka jde o posun oproti předchozí schůzce kontaktní skupiny, která byla koncem března v Londýně. „V březnu bylo řečeno jenom to, že jeho vláda už ztratila legitimitu.“

Libyjští rebelové prohlašují, že jsou ochotni přijmout jen takový mírový plán, který bude znamenat odchod Kaddáfího. Podle Turečka je ale otázkou, zda takový požadavek je všestranně průchozí.

„To je požadavek z hlediska rebelů legitimní a pochopitelný, otázka ale je, nakolik je průchodný při hledání nějakého kompromisního řešení. Protože vidíme, že vojensky v Libyi došlo na patovou situaci; jestli nedojde k nějakému průlomu, tak toto může trvat měsíce a rebelové už ztrácejí trpělivost s tím, co považují za váhavost Západu – že to bombardování není dostatečně rázné.“

„Sami nejsou schopni dostatečně postoupit, naopak může se stát, že budou postupovat vládní síly. Takže je otázka, jestli na toto řešení (odchod Kaddáfího), které by asi bylo optimální z hlediska rebelů a Západu, dojde.“

Břetislav Tureček, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme