Mezinárodní společenství slibuje 30 miliard korun na pomoc Syřanům

Mezinárodní dárcovská konference pro Sýrii skončila úspěchem. Prohlásil to generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Jednotlivé vlády z celého světa i mezinárodní organizace totiž na pomoc Syřanům slíbily více než jednu a půl miliardy dolarů, tedy přes 30 miliard korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti v Aleppu

Děti v Aleppu | Foto: Andoni Lubaki | Zdroj: ČTK

Dvě třetiny ze slibované částky připadají na statisíce Syřanů, kteří kvůli válce utekli do okolních států. Miliarda dolarů má přitom pomoci nejen uprchlíkům, ale i zemím, které se jich ujaly, protože například Jordánsko se kvůli masovému přílivu běženců ocitlo na pokraji kolapsu.

Zbylá půl miliarda dolarů by měla zajistit základní humanitární pomoc těm Syřanům, kteří trpí přímo ve své zemi.

„Sýrie je úplně devastována. Jednotliví aktéři mi to mají za zlé, ale já říkám, že objektivně všechny bojující strany spolupracují na destrukci země,“ prohlásil otřesený Lachdar Brahímí, mírový vyslanec OSN pro řešení konfliktu v Sýrii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu humanitární pomoci Syřanům se věnoval spolupracovník ČRo Štěpán Macháček

Beznaději Brahímí propadl poté, co přišly zprávy o nálezu asi stovky těl popravených mladých mužů v korytě říčky Kuwejk v Aleppu. Humanitární pomoc je totiž zatím zcela nedostatečná. Problémem je financování i distribuce.

„Veliká disproporce je v rozdělení humanitární pomoci na oblasti kontrolované vládou a oblasti kontrolované opozicí, kam se doposud ta pomoc skoro vůbec nedostávala. Právě jedním z výrazných bodů našeho prohlášení byla žádost a apel na Spojené národy, aby zajistily rovnoměrnou distribuci peněz potřebné populaci,“ říká vedoucí humanitárních projektů organizace Člověk v tísni Marek Štys.

700 tisíc uprchlíků

Podle něj ale za nedostatečnou humanitární pomoc může také dosavadní vnímání konfliktu: „Já si myslím, že je to jedna taková mediální tvář toho konfliktu, a ta je víceméně o ‚konfliktu‘, tedy o bombardování, o střelbě, o bojích. A doposud nebylo důrazně akcentováno to, že v Sýrii je v současné době největší humanitární krize na světě.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O Mezinárodní dárcovské konferenci mluvil také blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu

I na konferenci v Kuvajtu se ale ozývaly hlasy, že veřejné sliby finanční podpory jsou jedna věc. Druhá zní, kdy a zda vůbec budou splněny. Spojené národy označují situaci v Sýrii za naprosto katastrofální a zoufale vyzývají k zastavení bojů. K tomu se ale žádná ze stran konfliktu zjevně nechystá.

Vnitrostátní boj rebelů s režimem prezidenta Bašára Asada trvá už téměř dva roky. Nic zatím nenaznačuje tomu, že by měl v dohledné době skončit. V syrské válce už zahynulo podle odhadů OSN přes 60 tisíc lidí, hlavně civilistů. Přes 700 tisíc jich navíc prý uteklo ze země.

Největšími částkami přispějí na pomoc Syřanům bohaté ropné monarchie z Arabského poloostrova, včetně hostitelského Kuvajtu, který mluvil o 300 milionech dolarů, dalších 300 milionů slíbila Saudská Arábie a také Spojené arabské emiráty. Evropská unie přispěje 100 miliony eur, USA pak 150 miliony dolarů. Česká republika pošle na pomoc Syřanům 20 milionů korun.

Štěpán Macháček, Břetislav Tureček, Matěj Skalický, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme