Mezinárodní společenství uznalo Palestinu za nečlenský stát OSN

Palestinci slaví velké diplomatické vítězství na půdě OSN. Podařilo se jim získat status nečlenské země a tím nepřímo i uznání palestinské státnosti. Pro Palestinu hlasovalo 138 zemí celého světa, proti bylo pouze devět zemí, mezi nimi kromě Izraele také Česká republika. Hlasování se zdrželo 41 států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinský prezident Mahmúd Abbás se objímá v OSN s tureckým ministrem zahraničí Ahmetem Davutogluem | Zdroj: ČTK

Za bouřlivého potlesku oznámil jednoznačné výsledky hlasování předseda Valného shromáždění Vuk Jeremič: „Hlasování skončilo. Uzamkněte přístroje. Výsledky hlasování jsou následující: pro 138, proti 9, zdrželo se 41.“

Nový status umožní Palestincům například zapojit se více do činnosti OSN nebo vstoupit do některých mezinárodních organizací.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější vývoj kolem statusu Palestiny jako nového nečlenského státu OSN sleduje zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě Břetislav Tureček

Na počátku jednání přednesl súdánský velvyslanec rezoluci, která říká, že Palestinci mají právo na sebeurčení, na svůj vlastní stát. Vyzval členské státy Valného shromáždění OSN, aby schválily existenci nečlenského pozorovatelského státu v hranicích území, která okupuje od roku 1967 Izrael.

Území zahrnuje pásmo Gazy, západní břeh Jordánu a východní Jeruzalém.

Rozdělení sympatií mezinárodního společenství bylo zjevné už z toho, jak odlišně diplomaté reagovali na palestinského prezidenta Abbáse a izraelského velvyslance Prosora.

Abbás uvedl, že snaha o uznání Palestiny a národních práv Palestinců není snahou popřít legitimitu Izraele. Prosor naopak řekl, že uznání palestinského státu škodí vyhlídkám na mír.

Česko hlasovalo proti uznání Palestiny za nečlenský stát OSN

Číst článek

Vítězství Palestinců se čekalo předem. Izrael se je proto nejprve snažil pohrůžkami odradit od toho, aby do OSN vůbec chodili. V tuto chvíli naopak izraelští vůdci tvrdí, že hlasování bylo zcela nedůležité, protože každodenní realita Palestinců se vůbec nemění.

Podle izraelského tisku ale navzdory očekáváním zaznívají v zákulisí izraelské diplomacie slova o zradě: „Je to drtivá porážka, zůstali jsme sami.“

Palestinci slavili dlouho do noci

Palestinci prožívali rozhodnutí Valného shromáždění OSN velice emotivně. Ve všech větších městech se bouřlivě slavilo. Vedoucí styčného úřadu České republiky v Ramalláhu Radek Rubeš připomíná, že oslavy vypukly jak na Západním břehu Jordánu, tak i v pásmu Gazy.

„Oslavy na Západním břehu organizovalo vládní hnutí Fatah, v Gaze pak po dlouhé době byly poprvé vidět jak vlajky Fatahu, tak vládnoucího hnutí Hamás. Slavilo se ve všech velkých městech. Například v Betlémě dlouho do noci,“ přiblížil na Rádiu Česko.

Palestinci si podle něj nyní slibují, že se budou moci vrátit k jednacímu stolu s Izraelem posíleni o symbolické vítězství. „A že se jim podaří nastartovat jednání o budoucím palestinském státu,“ dodal.

Jestli večerní rezoluce přiblížila přímá izraelsko-palestinská jednání, je podle něj s velkým otazníkem. „Je tady ale vážná obava, že včerejší rezoluce nic nezmění na budoucnosti izraelsko-palestinských jednání, naopak celou záležitost může zkomplikovat, protože Izrael se cítí v tomto kroku podveden,“ dodal.

USA: Nelze vytvořit stát tam, kde není

Mezi devíti státy, které hlasovaly s Izraelem, byly také Česká republika, USA, Kanada, Panama a čtyři malé ostrovní státy z Tichého oceánu. Čeští diplomaté tvrdí, že pokud má vedle Izraele existovat také stát Palestinců, musejí si ho získat jedině jednáním se židovským státem.

Naopak Řím vzkázal, že pokud Itálie volá po existenci dvou států vedle sebe, po uznání Izraele je také uznání Palestiny logickým krokem.

Hlavním kritikem jednostranného postupu palestinské diplomacie jsou Spojené státy, ve Valném shromáždění ale nemohou uplatnit právo veta. Podle americké velvyslankyně u Spojených národů Susan Riceové palestinská rezoluce problémy na Blízkém východě nevyřeší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce Palestinců na rozhodnutí Valného shromáždění OSN přiblížil z Ramalláhu vedoucí styčného úřadu České republiky Radek Rubeš.

„Spravedlivé a trvanlivé řešení nelze vytvořit tím, že zmáčknete zelené tlačítko zde v této místnosti. Žádná rezoluce nemůže vytvořit stát na místě, kde žádný neexistuje. Toto hlasování by proto nikdo neměl považovat za předstupeň k plnému členství Palestinců v OSN. Tato rezoluce také nevytváří Palestinu jako stát,“ prohlásila a dodala:

„Velká prohlášení brzy vyblednou a Palestinci se zítra probudí a zjistí, že v jejich životech se změnilo jen málo – snad kromě toho, že vyhlídky na trvalý mír jsou zase o kus dál. Neexistují žádné zkratky. Nakonec jsou tu vždy jen Palestinci a Izraelci. To oni spolu musí začít mluvit a musí si začít naslouchat. Jen oni mohou najít způsob, jak žít bok po boku v zemi, kterou sdílejí.“

Uznání Palestiny za nečlenský stát OSN kritizovala také americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Podle ní je to další překážka na cestě k míru na Blízkém Východě.

Palestina - ilustrační mapka se základními údaji | Foto: ČTK

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme