Mezinárodní tlak na Izrael sílí

Spojené státy, Evropská unie, OSN a Rusko společně vyzvaly Izrael, aby okamžitě stáhl své jednotky z okupovaných palestinských území. Zároveň vyzvaly k zastavení nepřátelství na Blízkém východě. Schůzky věnované výhradně izraelsko-palestinské krizi se v Madridu zúčastnili generální tajemník Spojených národů Kofi Annan, americký ministr zahraničí Colin Powell, šéf ruské diplomacie Igor Ivanov a vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Javier Solana.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

účastníci madridské schůzky | Foto: ČTK/AP

Schůzka podle Annana vyzněla jako podpora okamžitého naplnění rezolucí Rady bezpečnosti OSN číslo 1402 a 1403, které požadují nastolení izraelsko-palestinského příměří a skoncování s atentáty v oblasti. "Jsme přesvědčeni, že již bylo příliš mnoho utrpení a příliš mnoho prolité krve, proto vyzýváme představitele Izraele i palestinské samosprávy, aby jednali v zájmu svých národů, v zájmu regionu i mezinárodního společenství a okamžitě zastavili tuto nesmyslnou konfrontaci," uvádí se ve společném prohlášení.

Účastníci schůzky také podpořili nejnovější blízkovýchodní misi šéfa americké diplomacie Colina Powella a dohodli se, že své aktivity směřující ke zmírnění napětí v tomto regionu budou navzájem koordinovat.

K sankcím proti Izraeli vyzval Evropskou unii ve středu ve Štrasburku Evropský parlament. Jak telefonuje bruselký zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich, poslanci vyzvali k pozastavení asociační dohody mezi Evropskou unií a Izraelem. Tato dohoda zvýhodňuje vzájemný obchod a je pro izraelský export důležitá.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich: EP vyzývá k sankcím vůči Izraeli

Diplomaté tvrdí, že rezoluci příští týden projednají ministři zahraničí unie na svém zasedání v Lucemburku. Mezi jednotlivými státy patnáctky se stále častěji objevuje názor, že je nutné učinit více než jen diplomatické gesto vůči Izraeli za jeho tvrdou vojenskou akci na palestinských územích. Evropská unie začíná o sankcích vůči Izraeli uvažovat, prohlásil španělský ministr zahraničí Piqué.

Spojené státy se obávají rozšíření blízkovýchodního konfliktu a opět vyzývají Izraelce a Palestince k nastolení příměří. Sebevražedný útok v Haifě podle Washingtonu ještě posiluje potřebu, aby Izrael stáhl jednotky z palestinských oblastí a Palestinci zastavili útoky, prohlásil mluvčí Bílého domu Ari Fleischer. Palestinci a Izraelci se podle něj musejí soustředit na budoucnost a začít pracovat společně na dosažení příměří a nalezení společného řešení.

Bílý dům se podle dnešního listu The Washington Post obává eskalace konfliktu na libanonsko-izraelské hranici. Viceprezident Dick Cheney podle listu telefonoval syrskému prezidentovi Asadovi, aby mu sdělil své obavy, že se situace na hranici vymkne ze současné výbušné situace zcela kontrole.

Milan Kopp, Milan Fridrich, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme