Mezinárodní tlak na Sýrii po víkendovém masakru v Húle sílí

Diplomatické úsilí k zastavení násilí v Sýrii zesiluje. Do Damašku dorazil mezinárodní vyjednavač Kofi Annan, v Moskvě se mezitím k ráznějšímu tlaku na syrský režim snaží přesvědčit ruskou diplomacii britský ministr zahraničí William Hague. Masakr ve městě Húla, kde o víkendu zahynulo 108 civilistů, odsoudila v noci na dnešek Rada bezpečnosti OSN.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský ministr zahraničí William Hague a jeho ruský protějšek Sergej Lavrov  po jednání v Moskvě

Britský ministr zahraničí William Hague a jeho ruský protějšek Sergej Lavrov po jednání v Moskvě | Zdroj: Reuters

William Hague se se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem shodl na tom, že pro Sýrii je nejlepší variantou mírový plán zvláštního vyslance OSN v regionu Kofiho Annana. Podle ministrů je třeba zvýšit tlak na Sýrii, aby se jednotlivé body plánu skutečně začaly dodržovat. Oba se shodli i v tom, že je třeba tlačit na obě strany konfliktu – na syrskou vládu i na povstalce.

Ruský ministr zahraničí sice připustil, že zodpovědnost za masakr v Húle padá i na režim Bašára Asada, znovu ale kritizoval syrskou opozici a také státy, které podle něj kvůli vlastním zájmům trvají na tom, že v Sýrii nemůže zavládnout mír bez odchodu syrského prezidenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledcích schůzky Hague - Lavrov informovala na Rádiu Česko moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Podle Moskvy není důležité, jaký režim v Damašku vládne, klíčové by mělo být mírové vyřešení situace bez vměšování z vnějšku. Jakákoli změna režimu by prý měla být iniciovaná obyvateli Sýrie.

Rusko je dlouhodobým spojencem syrského režimu. V zemi má vojenskou základnu a do Damašku dodává zbraně. Podle ruských analytiků se vláda v Moskvě snaží svým postojem k Sýrii vyslat vzkaz domácímu i zahraničnímu publiku, poukazováním na nepřípustnost vměšování do záležitostí cizího státu.

Naznačuje tak prý Západu, že si nenechá mluvit do svých interních záležitostí, jako je například postup vůči opozici nebo dodržování lidských práv. Domácímu publiku prý tak vzkazuje, že nepřipustí podobný scénář, jako byly takzvané revoluce Arabského jara.

Dva dny po masakru v Húle přiletěl do Sýrie Kofi Annan, chce se sejít s Asadem

Číst článek

Igor Maňour, Lenka Kabrhelová, Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme