Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na Šojgua a Gerasimova. Viní je z útoků na civilisty

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na bývalého ruského ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova kvůli obviněním z válečných zločinů, jako jsou útoky na civilisty během ruské války proti Ukrajině. Na svém webu to v úterý uvedl tribunál. Ten už dříve vydal zatykač i na ruského prezidenta Vladimira Putina, a to v souvislosti s únosy dětí z okupovaných území Ukrajiny.

Aktualizováno Haag (Aktualizováno: 15:20 25. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší ministr obrany Sergej Šojgu

Sergej Šojgu je bývalý ruský ministr obrany, kterého Vladimir Putin v květnu tohoto roku odvolal | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Kyjev vydání zatykače přivítal, Moskva krok označila za součást toho, co nazvala hybridní válkou Západu.

Šojgu a Gerasimov čelí podle ICC obviněním z útoků na civilní objekty a také obviněním ze zločinů proti lidskosti. „Existují opodstatněné důvody domnívat se, že nesou osobní trestní odpovědnost za výše uvedené trestné činy,“ uvedl Mezinárodní trestní soud, který vydal zatykače na základě žádosti prokuratury.

Rusko neuznává zatykač na dva velitele. Rozhodnutím z Haagu se neřídíme, oznámil Peskov

Číst článek

Ze sdělení soudu dále vyplývá, že bývalý šéf ruského resortu obrany a náčelník generálního štábu čelí obviněním, že jsou zodpovědní za ruské útoky proti ukrajinské energetické infrastruktuře přinejmenším od 10. října 2022 do 9. března 2023.

Rusko ve zmíněném období zintenzivnilo vzdušné letecké údery na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, což mělo za následek výpadky v dodávkách elektřiny a Ukrajinci se v zimním období ocitali ve tmě a chladu.

ICC ve svých obviněných cituje články Římského statutu, které popisují mimo jiné válečné zločiny „úmyslného vedení útoků proti civilním objektům“, úmyslné zahájení útoku s vědomím, že v souvislosti (s ním) dojde ke ztrátám na životech nebo zranění civilních osob“.

Soud zmiňuje i zločin proti lidskosti spočívající v úmyslném způsobení velkých útrap nebo těžké újmy na zdraví či poruchy duševního nebo tělesného zdraví.

‚Jasný signál‘

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozhodnutí ICC uvítal. Každý zločinec zapojený do plánovaní a vykonávání těchto úderů musí vědět, že spravedlnosti bude učiněno za dost. Doufáme, že je uvidíme za mřížemi,“ napsal Zelenskyj na síti X.

Krok ICC je podle něj jasným signálem, že žádná vojenská hodnost ani ministerské dveře nezaštítí ruské zločince před odpovědností.

Ruská bezpečnostní rada podle agentury TASS označila vydání zatykače na Šojgua za bezvýznamné a součást toho, co nazvala hybridní válkou Západu proti Rusku. Jurisdikce ICC se na Rusko nevztahuje,“ uvedlo tiskové oddělení bezpečnostní rady.

V jejím čele nyní stojí právě Šojgu, kterého Putin do této role jmenoval letos v květnu poté, co ho odvolal z vedení ministerstva obrany.

Mezinárodní trestní soud (ICC) má podporu 124 zemí. Rusko, stejně jako například USA, ale jeho jurisdikci neuznává. Ukrajina také není jeho členem, ale udělila soudu pravomoc stíhat zločiny spáchané na jejím území, podotkla agentura Reuters.

S Ruskem je to jako s rakovinou, pokud ji úplně nezničíte, zabije vás, říká lidskoprávní analytička

Číst článek

Rusko zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu 22. února 2022. Napadená země útok z části odrazila a zastavila, část ukrajinského území ovšem Rusové – zejména na východě a jihu Ukrajiny – obsadili, okupují ho a boje pokračují.

Rusko také nadále podniká vzdušné údery na Ukrajinu. Moskva opakovaně uvedla, že ukrajinská energetická infrastruktura je legitimním vojenským cílem, a popírá, že by se zaměřovala na civilisty nebo civilní infrastrukturu, píše Reuters. Tisíce Ukrajinců však během války zemřely.

Mezinárodní trestní soud (ICC) už loni v březnu vydal zatykač na Putina a rovněž na zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariji Lvovovou-Bělovovou kvůli podezření z nezákonného odvlečení ukrajinských dětí do Ruska.

Letos v březnu vydal ICC zatykač na dva ruské velitele, kteří jsou podle soudu důvodně podezřelí, že veleli útokům na ukrajinskou civilní energetickou infrastrukturu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme