Mezinárodní tribunál poslal exprezidenta Libérie Taylora na 50 let do vězení

Mezinárodní tribunál v Haagu poslal bývalého prezidenta Libérie Charlese Taylora na 50 let do vězení. Taylor byl odsouzen za to, že napomáhal válečným zločinům a pomohl rozpoutat občanskou válku v sousední Sierra Leone. Je to první trest vynesený mezinárodním tribunálem nad bývalou hlavou státu. Dnes čtyřiašedesátiletý Taylor už tak do konce života vězení zřejmě neopustí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní tribunál poslal exprezidenta Libérie Taylora na 50 let do vězení

Mezinárodní tribunál poslal exprezidenta Libérie Taylora na 50 let do vězení | Zdroj: Reuters

Taylor byl obžalován z toho, že během občanské války v Sierře Leone letech 1991 až 2002 vyzbrojoval tamní protivládní povstalce z Revoluční sjednocené fronty. Výměnou za to získal přístup k přírodním zdrojům, zejména diamantům.

Zvláštní soud pro Sierru Leone uznal exprezidenta vinným z napomáhání a navádění k válečným zločinům.

Přehrát

00:00 / 00:00

O společnosti v Sierra Leone mluvil na Radiožurnálu afrikanista Jan Prouza z Univerzity v Hradci Králové

Obžalovací spis zahrnoval vraždy, mučení, znásilňování, sexuální zotročování a rekrutování dětských vojáků. Podle soudce Richarda Lussicka Taylor navzdory své nepřítomnosti zanechal v Sierra Leone hluboké stopy:

„Soudní porota se shodla na tom, že vaše výjimečné postavení v době spáchání zločinů a další přitěžující okolnosti by se měly promítnout do výše trestu. Ze souběžných důvodů Vás Charlesi Taylore tato soudní porota jednomyslně odsuzuje k padesáti rokům vězení. A to za všechny zločiny, za které vás uznala odpovědným. Do výše trestu se počítá víc než šest let, které jste strávil ve vazbě během procesu.“

Charles Taylor trvá na své nevině. Na odvolání má on i jeho obhajoba dva týdny. Soud se konal v Nizozemsku z bezpečnostních důvodů, trest by si měl Taylor odpykat v Británii.

Žaloba pro Taylora žádala 80 let vězení. Podle afrikanisty Jana Prouzy z Univerzity v Hradci Králové je trest odpovídající:

Přehrát

00:00 / 00:00

O procesu s Charlesem Taylorem mluvil na Rádiu Česko afrikanista Vladimír Klíma

„50 let pro Taylora znamená prakticky doživotí, čili nejvyšší trest, který v civilizované společnosti lze udělit. Neměli bychom zapomínat, že Charles Taylor není jediným viníkem této války. Možná stejnou pozornost by si zasloužili i další jeho kolegové nejen v Africe, ale i ze západních států a korporací, kteří ta zvěrstva skrze své obchody podporovali.“

Tribunál v Haagu Taylora obvinil už před devíti lety. Afrikanista Vladimír Klíma uvádí, že měl obratné právníky, kteří celý proces uměle protahovali.

Podle zpravodajů se Taylor zřejmě odvolá a proces odvolání se může táhnout až šest měsíců.

Klíma se nicméně nedomnívá, že by měl Taylor šanci, že získá milost: „K osvobození nemůže dojít. Není však vyloučená případná úprava trestu.“

Rozsudek jako katarze společnosti?

Občanská válka v Sierře Leone si v 90. letech minulého století vyžádala na 120 000 obětí. Konflikt se podle Šárky Pechové, která v této zemi 8 měsíců pracovala jako dobrovolnice a pomáhala i obětem války, dotkl v podstatě každého.

„Každý, koho potkáte a je mu víc jak 15 let, tak někoho z rodiny mu zabili; ti lidé to většinou i viděli. Byly to brutální věci, co se tam děly, a všichni to tam zažili, všichni mají tu zkušenost,“ poznamenala v Ozvěnách dne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Současnou situaci v v Sieře Leone přiblížila v Ozvěnách dne Šárka Pechová, která tam 8 měsíců pracovala jako dobrovolnice

Podle afrikanisty Prouzy může rozsudek nad Taylorem přinést obyvatelům Sierry Leone jistou katarzi, externalizaci odpovědnosti.

„Proces je v Sierře Leone hodně sledovaný a většina obyvatel si odsouzení Taylora přeje. Nicméně odsouzení jediného muže nemůže napravit ty obrovské zločiny, které se v této zemi staly. Je třeba si uvědomit, že dosažení spravedlnosti je jen jednou stranou mince. Tou druhou je usmíření a nějaké odpuštění.

Situace v zemi je deset let po ukončení konfliktu stále zoufalá. 70 procent obyvatel žije na hranici nebo pod hranicí bídy. V zemi je obrovská korupce, navíc velká dostupnost zbraní.

„V kombinaci s nefunkčním státním a soudním aparátem to často vede k tendencím populace brát spravedlnost do vlastních rukou. Samozřejmě že společnost, která je deset let vystavena občanské válce, trpí celou řadou sociálních deviací. Situace je ta velmi neradostná a v blízké budoucnosti není možné předpokládat nějaké rapidní zlepšení,“ dodává afrikanista Jan Prouza.

Jaromír Marek, mta, pir, Julius Neumann, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme