Mezinárodní tým má příští rok oznámit viníka tragédie letu MH17 nad Ukrajinou

Rok 2016 by měl přinést odpověď na otázku, kdo stojí za sestřelením malajsijského letadla nad východní Ukrajinou v červenci 2014. Svou zprávu má podat tým policejních vyšetřovatelů. Při pádu boeingu na trase z Amsterdamu do Kuala Lumpuru tehdy zahynulo všech 298 lidí na palubě. Podle říjnové zprávy nizozemských vyšetřovatelů, kteří zkoumali příčiny katastrofy letadla, stroj sestřelila raketa Buk ruské výroby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky letadla Malajsijských aerolinií sestřeleného nad východní Ukrajinou | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

„Letoun MH17 se zřítil po výbuchu hlavice vlevo od kokpitu letadla,“ oznámil šéf nizozemských vyšetřovatelů Tjibbe Joustra. Doplnil, že šlo o raketu vystřelenou z ruského protiletadlového systému Buk.

Stroj se roztrhl ve vzduchu a jeho trosky dopadly v pásu dlouhém asi 50 kilometrů. Vyšetřovatelé neurčili, odkud přesně byla raketa vypálená. Řekli jen, že to bylo z území na východě Ukrajiny velkém 320 kilometrů čtverečních.

To, odkud střela vylétla, zkoumá jiný vyšetřovací tým, složený z odborníků na balistiku, výbušniny a zbrojní systémy. Tvoří jej Nizozemci, Malajci, Rakušané, Belgičané a Ukrajinci. Ti mají ukázat na toho, kdo se má za sestřelení letadla zodpovídat před soudem.

Ukrajina viní ze zničení letadla proruské separatisty. Rusko poukazuje na pokusy výrobce systému Almaz-Antej s maketou letadla. Podle nich vylétla raketa z vesnice ovládané v době katastrofy ukrajinskými silami a jednalo se o starší typ rakety, než které má dnes ve svém arzenálu ruská armáda.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme