Požární poplach na Mezinárodní vesmírné stanici. V ruském modulu byl cítit zápach hořícího plastu

Požární poplach zazněl ve čtvrtek časně ráno v ruské části Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), uvedly tiskové agentury s odvoláním na komunikaci kosmonautů s pozemním střediskem. Kosmonauti hlásili kouř a zápach hořícího plastu v ruském modulu Zvezda, ale zdroj kouře se dosud odhalit nepodařilo.

Moskva (Aktualizováno: 13:21 9. 9. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

Požární poplach zazněl ve čtvrtek časně ráno v ruské části Mezinárodní vesmírné stanice (ilustrační foto) | Zdroj: NASA

Kosmonaut Oleg Novickij hlásil středisku řízení letu spuštění signalizace, kouř a zápach okolo 4.00 SELČ. Následně přístroje zaznamenaly přítomnost škodlivých látek v okolí zdravotnické skříně v modulu Zvezda. Ventilace roznesla zápach shořelého plastu či elektroniky i do americké části Mezinárodní vesmírné stanice, napsal na svém webu list Kommersant.

Kosmonauti objevili na modulu Zarja vesmírné stanice trhliny. Podle konstruktéra se mohou šířit

Číst článek

Podle ruské vesmírné agentury Roskosmos posádka aktivovala vzduchové filtry a vrátila se do „nočního klidu“, jakmile kvalita vzduchu opět dosáhla normálních hodnot. Ruská část posádky má ve čtvrtek na programu pracovní misi mimo Mezinárodní vesmírnou stanici.

Roskosmos později upřesnil, že senzor kouře a požární signalizaci spustil zkrat při automatickém dobíjení akumulátorů, ale mezitím se vše vrátilo do normálu. Výstup do vesmíru se proto odkládat nebude.

Na orbitální stanici je nyní sedm astronautů: Američané Megan McArthurová, Shane Kimbrough a Mark Vande Hei, Rusové Pjotr Dubrov a Oleg Novickij, Francouz Thomas Pesquet a Japonec Akihiko Hošide.

Novickij a Dubrov ve čtvrtek budou při druhém, přibližně pětihodinovém výstupu z Mezinárodní vesmírné stanice pokračovat ve zprovozňování nového ruského víceúčelového modulu Nauka, který se k orbitálnímu komplexu připojil 29. července.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme