Vztahy Ruska a Číny dosáhly bezprecedentní výše. Příklad spolupráce ve 21. století, řekl Putin

Ruský prezident Vladimir Putin se v pondělí se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem dohodl na prodloužení rusko-čínské dohody o přátelství z roku 2001. Putin ve videohovoru s čínským prezidentem také prohlásil, že vztahy Moskvy a Pekingu dosáhly díky tomuto ujednání historické výše.

Moskva/Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: Alexei Nikolsky | Zdroj: Reuters

„Díky tomu, že jsme se řídili textem i duchem dohody, se nám nyní podařilo dostat rusko-čínské vztahy na bezprecedentní výši a udělat z nich příklad mezinárodní spolupráce ve 21. století,“ citovala nejvyššího představitele Ruska agentura TASS. Putin upřesnil, že smlouva bude prodloužena o pět let.

Také Si Ťin-pching podle agentury AP podtrhl potřebu strategické spolupráce obou zemí, která by napomohla obraně jejich společných zájmů ve světě. Doplnil, že Rusko a Čína pracují na prosazování „globální spravedlnosti“.

Rusko do Číny vyváží mimo jiné ropu, zemní plyn a uhlí. Nejlidnatější země světa pak svému sousedovi dodává strojní zařízení a spotřební zboží. Obě země sledují podobné zájmy v Radě bezpečnosti OSN, připomněla agentura DPA.

Putin lauds Russian-Chinese ties as example of intergovernmental cooperation:
go.tass.ru/jIXrz

16:00 – 28. 06. 2021

8 15

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme