Otázky a odpovědi. Co pro Putina znamená mezinárodní zatykač a proč soud řeší deportace?

Ruský prezident Vladimir Putin a zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí Marija Lvovová-Bělovová jsou údajně odpovědní za nezákonné deportace ukrajinských dětí do Ruska, proto Mezinárodní trestní soud zahájil jejich stíhání a vydal na oba mezinárodní zatykač. Co to pro ruského prezidenta znamená, stane někdy před soudem v Haagu a proč se soud zabývá zrovna deportacemi, a nikoliv dalšími údajnými ruskými zločiny?

Tento článek je více než rok starý.

Otázky a odpovědi Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin a zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí Marija Lvovová-Bělovova. Na oba vydal mezinárodní trestní soud zatykač kvůli údajným deportacím ukrajinských dětí do Ruska, 16. února 2023

Ruský prezident Vladimir Putin a zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí Marija Lvovová-Bělovova. Na oba vydal mezinárodní trestní soud zatykač kvůli údajným deportacím ukrajinských dětí do Ruska, 16. února 2023 | Foto: Sputnik | Zdroj: Reuters

Co to je Mezinárodní trestní soud (ICC)?

Mezinárodní trestní soud je stálý soudní orgán a sídlí v nizozemském Haagu. Je univerzální, nevztahuje se k žádnému konkrétnímu konfliktu. O jeho vzniku bylo rozhodnuto v roce 1998 na diplomatické konferenci v Římě. Tam byl přijat Římský statut Mezinárodního trestního soudu.

Římský statut je mnohostranná mezinárodní smlouva, která řeší pravomoce soudu a vymezuje, jaké trestné činy spadají pod jeho jurisdikci. Mezinárodní trestní soud vznikl v roce 2002 a zahájil činnost na začátku roku 2003.

Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na Putina, viní ho z únosů ukrajinských dětí do Ruska

Číst článek

Působnost soudu je ale omezena pouze na země, které jsou signatáři Římského statutu. To je aktuálně 123 států. Chybí mezi nimi Čína, Írán, Izrael nebo USA i Rusko.

Ukrajina signatářem není, v roce 2013 a 2014 ale podala k tomuto soudu dvě stížnosti. V roce 2015 Ukrajina jednostranně přijala jurisdikci Mezinárodního trestního soudu ohledně údajných zločinů spachaných na svém území od 20. února 2014 dále.

Co pro Vladimira Putina znamená vydání mezinárodního zatykače?

Mezinárodní trestní soud nemůže nikoho zatknout, a protože Rusko ani nepodepsalo zakládající smlouvu Mezinárodního trestního soudu, nemá tento soud nad jeho obyvateli moc.

Pro Putina tak mezinárodní zatykač v tuto chvíli znamená, že nemůže cestovat do 123 zemí, které jsou signatáři Římského statutu. Tyto země totiž mají povinnost ho zatknout. Putin se tak již nepodívá do Evropské unie, Kanady nebo Brazílie. 

Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 navštívil ruský prezident jen osm zemí, ani jedna z nich nepatří pod jurisdikci Mezinárodního trestního soudu. 

Stane Vladimir Putin před soudem v Haagu?

Pokud v Rusku nedojde ke změně režimu a následnému vydání ruského prezidenta, tak ne. Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soud Karim Khan řekl BBC, že jde o symbolické gesto, ale že bychom se měli také podívat do historie, kdy už se povedlo odsoudit některé prominentní lídry.

Vydání zatykače na Putina je oprávněné, řekl Biden. Ruský prezident podle něj spáchal válečné zločiny

Číst článek

Je Vladimir Putin prvním prezidentem, na kterého byl vydán mezinárodní zatykač?

Ne, jde o třetí hlavu státu: před ním byly mezinárodní zatykače vydány na srbského prezidenta Slobodana Miloševiće, který byl skutečně vydán a v Haagu souzen za genocidu, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Mezinárodní zatykač byl vydán také na iráckého prezidenta Saddáma Husajna.

Pokud by byl Vladimir Putin souzen, co mu hrozí?

Spodní hranice trestu není. Pokud by ruskému prezidentovi byly prokázány i další válečné zločiny a zločiny proti lidskosti, jako jsou útoky na civilní infrastrukturu nebo mučení, mohl by dostat až trest doživotí.

Proč Mezinárodní trestní soud zahájil trestní stíhání Vladimira Putina a Mariji Lvovové-Bělovové zrovna kvůli údajným únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska?

Protože k tomu má obžaloba k dispozici dostatek důkazů. „Je to důležitý moment v procesu spravedlnosti Mezinárodní trestního soudu. Soudci prozkoumali důkazy předložené žalobci a rozhodli, že existují důvěryhodné důkazy, že tyto osoby jsou odpovědné za údajné zločiny,“ řekl předseda Mezinárodního trestního soudu Piotr Hofmański ve videu, které doprovází zprávu soudu o zahájení stíhání.

‚Ani nás nenechali se rozloučit.‘ Po stopách zmizelých ukrajinských dětí, které si Rusové přivlastnili

Číst článek

Rusko v minulosti o deportacích mluvilo otevřeně, podle Moskvy se jednalo o humanitární program pro děti. Ukrajina odhaduje, že nuceně deportovaných bylo 16 tisíc ukrajinských dětí.

Jak na oznámení reagovalo Rusko?

Rusko od začátku invaze popírá, že by na Ukrajině útočilo na civilisty a civilní cíle, popírá i další obvinění od politiků či neziskových organizací. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na oznámení z Haagu reagovala prohlášením, že: „Rusko není součástí Římského statutu a tudíž vůči tomuto soudu nemá žádné závazky."

„Rozhodnutí vydat zatykač na prezidenta Putina nemá vůbec žádný význam,“ uvedla. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov stíhání prezidenta Putina označil za „nehorázné a nepřijatelné“.

Kateřina Gruntová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme