Od sestřelení letu MH17 nad východní Ukrajinou uplynulo šest let. Obžalovaní soudům stále unikají

Igor Girkin, Sergej Dubinskij, Oleg Pulatov a Leonid Charčenko. Právě tyto čtyři muže vyšetřovatelé podezírají ze sestřelení malajsijského Boeingu 777 nad východem Ukrajiny. Od tragédie letu MH17, která si vyžádala 298 mrtvých, uplynulo 17. července šest let. Soud v nizozemském Haagu sice letos začal, na lavici obžalovaných ale bylo prázdno.

Haag Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ani Rusko, ani Ukrajina své občany k trestnímu stíhání do zahraničí nevydávají. Jednání soudu je zatím rozplánované do konce roku 2021 | Zdroj: Reuters

Hned po pádu letounu, který mířil z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, bylo jasné, že tragédie nějak souvisí s boji na východě Ukrajiny mezi proruskými separatisty a příslušníky ukrajinských bezpečnostních sil.

‚Spravedlnost pro oběti.‘ Nizozemsko zažaluje Rusko kvůli sestřelení letu MH17 nad Donbasem

Číst článek

Neštěstí vyšetřoval nizozemský bezpečnostní úřad, protože nejvíc obětí v letadle pocházelo právě z Nizozemska. Po více než roce došel k závěru, že letadlo sestřelila raketa země-vzduch kompletu Buk ruské výroby.

Mezinárodní vyšetřovací komise následně zjistila, že střela byla vypálena z území ovládaného proruskými separatisty.

Rusko jakýkoli podíl na sestřelení letadla odmítá a z činu viní ukrajinskou armádu.

Letos začal v nizozemském Haagu soud s lidmi obžalovanými z odpovědnosti za smrt 298 lidí na palubě letu MH17. Na lavici obžalovaných ale bylo prázdno. Nikdo se k soudu nedostavil, ačkoli po podezřelých Nizozemsko už před rokem vyhlásilo mezinárodní pátrání. Byli tam jen jejich advokáti.

„Vydáváme mezinárodní zatykač na čtyři podezřelé, které budeme stíhat. Igor Girkin, Sergej Dubinskij, Oleg Pulatov, Leonid Charčenko,“ oznámily tehdy nizozemské úřady. Jsou to tři Rusové a jeden Ukrajinec, kteří v době sestřelení letadla zastávali vysoké funkce u proruských separatistů.

Vrchní nizozemský vyšetřovatel Wilbert Paulissen si uvědomuje, že ani Rusko, ani Ukrajina své občany k trestnímu stíhání do zahraničí nevydávají. Jednání soudu je zatím rozplánované do konce roku 2021.

Igor Girkin, Sergej Dubinsky, Oleg Pulatov a Leonid Charčenko jsou podle nizozemských úřadů podezřelí ze sestřelení malajsijského letadla | Zdroj: Reuters

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme