‚Cesta k nominaci již neexistuje.‘ Miliardář Bloomberg odstoupil z prezidentského klání. Podpoří Bidena

Miliardář Michael Bloomberg ve středu oznámil, že končí své snahy o zisk demokratické nominace do listopadových prezidentských voleb v USA. S odkazem na vyjádření štábu jeho kampaně to uvedla agentura Reuters. V dalších bojích se přitom chystá podpořit bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michael Bloomberg odstoupil z amerického prezidentského klání | Zdroj: Reuters

„Životaschopná cesta k nominaci již neexistuje,“ sdělil v prohlášení někdejší starosta New Yorku, který vynaložil na politickou reklamu v posledních měsících přes půl miliardy dolarů (11,4 miliardy korun). „Budu pracovat na tom, aby se stal dalším prezidentem Spojených států,“ uvedl pak na adresu Bidena, když mu vyjadřoval podporu.

V USA se sčítají výsledky volebního superúterý. Biden vede v osmi státech, Sanders ve čtyřech

Číst článek

Bloomberg se do nominačního klání zapojil až loni v listopadu a od té doby spustil i na americké poměry nebývale intenzivní předvolební kampaň, kterou financoval výhradně ze svých vlastních prostředků. Nezúčastnil se přitom prvních čtyř volebních klání a svoje naděje vsadil na úspěch v takzvaném volebním superúterý, kdy se konaly primární volby ve 14 státech naráz. V těchto soubojích se rozdělovala více než třetina všech delegátů, kteří o udělení demokratické nominace rozhodují na letním sjezdu.

Jen 3 procenta

Miliardář však zaznamenal neuspokojivé výsledky, podle dosud sečtených a přepočítaných hlasů získal pouze 44 volitelů z 1344, o něž se v úterý bojovalo. Ještě v pondělí před začátkem hlasování přitom prohlašoval, že s kampaní hodlá pokračovat až do letního nominačního sjezdu.

Osmasedmdesátiletý Bloomberg je jedním z nejbohatších lidí na světě. Jeho jmění pochází zejména z mediální společnosti Bloomberg, kterou založil v 80. letech 20. století. Kromě toho, že sloužil 12 let jako starosta New Yorku, se také angažoval jako štědrý dárce pro skupiny bojující proti klimatickým změnám a za striktnější kontrolu držení zbraní v USA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme