Žádná investigace o demokratech kvůli kandidatuře majitele. Agentura Bloomberg mění pravidla

Zpravodajská organizace, kterou vlastní mediální magnát a někdejší starosta New Yorku Michael Bloomberg, nebude pracovat na investigativních materiálech o Bloombergovi a ani o jeho demokratických volebních rivalech. Oznámil to šéfredaktor agentury Bloomberg News John Micklethwait s tím, že je to reakce na vstup majtele agentury do prezidentské volební kampaně.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miliardář a bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg | Foto: Chris Aluka Berry | Zdroj: Reuters

„Nemá smysl snažit se říct, že pokrývání této prezidentské kampaně bude pro zpravodajství snadné,“ uvedl Micklethwait. Ve snaze předejít případnému střetu zájmů také budou nově veškeré úvodníky v sekci Bloomberg Opinion vycházet podepsané. Doposud tomu tak u těchto názorových materiálů, které podle agentury AP běžně odrážely Bloombergovy postoje, nebylo.

Kandiduji na prezidenta, abych porazil Trumpa, oznámil miliardář Michael Bloomberg

Číst článek

Bloomberg zpravodajství spustil v roce 1990 jako doplněk k finančním informacím, které prodával. Služba se rychle rozšířila do řady formátů včetně televizní a rozhlasové sítě a magazínů.

Vstup Bloomberga do politického souboje o prezidentskou nominaci Demokratické strany vzhledem k miliardářovým finančním aktivitám vytváří podle expertů možný střet zájmů, kterému se může vyhnout formálním odstřižením se od svých společností.

AP připomněla, že všichni prezidenti od dob Jimmyho Cartera s výjimkou současné republikánské hlavy státu Donalda Trumpa prodali podíly ve všech společnostech, které pro ně mohly znamenat střet zájmů. Bloomberg v této věci letos, když vstup do kampaně teprve zvažoval, slíbil, že se od své nadace i obchodů kvůli volbám odstřihne. Jak to hodlá udělat, pokud to stále zamýšlí, známo není.

‚Budeme se věnovat Trumpovi‘

Bloombergova agentura se bude nadále plně věnovat Trumpovi. To podle Micklethwaita bude férové, neboť Trump je prezidentem. V případě uchazečů o demokratickou nominaci se chce agentura věnovat výhradně průzkumům či financování kampaní, nikoli vlastním investigativním materiálům. Ty ale Micklethwait zvažuje přebírat od jiných seriózních médií.

Ukrajina věděla o pozastavení pomoci už v den Trumpova telefonátu, řekla šéfka odboru

Číst článek

Postup agentury ale kritizuje někdejší šéfka washingtonského politického zpravodajství Kathy Kielyová, která odešla v roce 2016, když Bloomberg kandidaturu zvažoval. Tehdy to vysvětlila tím, že by bez investigativního přístupu k Bloombergovi nemohla plně vykonávat svou práci. K novým pravidlům v agentuře řekla, že mění práci politických novinářů na stenografy. „Myslím, že lidé půjdou jinam, aby získali podrobné politické zpravodajství,“ uvedla.

Podle Kielyové by Bloomberg měl zcela odstoupit, aby agentura mohla pracovat nezávisle. Místo toho jen podkopává zpravodajskou organizaci, na které tvrdě pracoval a do jejíhož vybudování vložil spoustu peněz, dodala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme