Trump omilostnil svého exporadce Flynna, který lhal FBI při vyšetřování vlivu Ruska na prezidentské volby

Prezident USA Donald Trump se ve středu rozhodnul omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna. Ten se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Informovala o tom agentura Reuters. Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti psal už dříve ve středu server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší poradce prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Udělení milosti Flynnovi podle Trumpa znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

„Je mi velkou ctí oznámit, že generálovi Michaelovi T. Flynnovi byla udělena plná milost,“ tweetoval Trump. „Gratuluji Flynnovi a jeho skvělé rodině, vím, že nyní budete mít opravdu fantastický Den díkůvzdání!“

Flynnova kauza vzešla z vyšetřování možného vlivu Ruska na prezidentské volby z roku 2016, které vedl zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller. Flynn úřadům lhal ohledně obsahu telefonátu s někdejším ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem.

Jeho hovor ale zachytily americké tajné služby, Flynn nicméně kontakt veřejně popřel a lhal o něm rovněž viceprezidentovi Mikeovi Penceovi.

Ministerstvo spravedlnosti se následně začalo obávat, že by mohl být Flynn náchylný k vydírání, čímž by byla ohrožena americká bezpečnost.

Flynn je podle AP druhým Trumpovým spolupracovníkem usvědčeným v souvislosti vlivu Ruska na volby v roce 2016, kterému prezident udělil milost. Trump totiž už v červenci 2020 zmírnil také trest poradce Rogera Stonea předtím, než měl nastoupit na 40 dní do vězení.

tkr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme