Někdejší Trumpův poradce se přiznal, že FBI lhal o o svých kontaktech s Ruskem

Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn čelí obvinění, že vědomě poskytl Federálnímu úřadu pro vyšetřování chybné informace o svém kontaktu s ruským velvyslancem. Flynn svou vinu v pátek přiznal.

Washington (Aktualizováno: 18:20 1. 12. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Michael Flynn si podle svého prohlášení uvědomuje, že jeho činy byly nesprávné a je připraven plně spolupracovat s vyšetřovateli. K jeho vystoupení se už vyjádřil i právník Bíleho důmu. Podle něj falešné informace, ke kterým se Flynn přiznal, odráží falešné informace, které předával pracovníkům v Bílém domě a které vedly k jeho rezignaci.

Žalobce Brandon L. Van Grack před soudem prohlásil, že Flynna ke kontaktování ruského velvyslance instruoval „velmi vysoce postavený člen tranzitního týmu (tým vítěze voleb, který se chystá na převzetí administrativy, pozn. red.),“ uvedl deník Washington Post.

NYT: Trump žádal odvolaného šéfa FBI, aby zastavil vyšetřování svého poradce Flynna

Číst článek

Slyšení během, kterého by se mělo mluvit o trestu pro bývalého poradce, by se podle Reuters mělo odehrát zhruba za tři měsíce.

Obvinění proti Flynnovi vznesl Robert Mueller, který vede komisi vyšetřující případný vliv Ruska na americké prezidentské volby. Flynn je obviněn, že "vědomě a záměrně" podal FBI lživé informace v době, kdy byl členem Trumpovy administrativy. Jeho obvinění se skládá z tohoto jediného bodu.

Podle médií se Flynn scházel s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem před loňskými listopadovými prezidentskými volbami i při předávání moci vítězi voleb Donaldu Trumpovi. Flynn v únoru po 24 dnech ve funkci poradce odstoupil. Oficiálním důvodem jeho nucené rezignace bylo, že o svých stycích s ruskou stranou mylně informoval viceprezidenta Mikea Pence.

mos, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme