Michael Moore tentokrát zaostřil na americké zdravotnictví

Kontroverzní dokumentarista Michael Moore připravil další kousavé dílo, tentokrát o americkém zdravotnictví. Na rozdíl od předchozích dokumentů by se pod jeho vyznění mohla podepsat i řada republikánů, napsal Hollywood Reporter z francouzských Cannes, kde se dokument promítá na filmovém festivalu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michael Moore

Michael Moore | Foto: NEPOUŽÍVAT internet

To, že je americké zdravotnictví "Sicko", neboli nemocné, uznávají i Mooreovi odpůrci. Obě strany se ale liší v tom, jakou kůrou by mělo projít, aby sloužilo lidem a nikoli zisku. V sázce jsou miliardy dolarů zisku zdravotnického průmyslu a také dary, které odtud plynou do kapes politiků. Jako vždy provází dokument Mooreovo přemrštěné zjednodušování, ale jádro jeho argumentace nepostrádá logiku, dodává list.

Zatímco diskusní tón je také mooreovský a typicky americký, může dokument zalichotit i Evropanům. I kdyby jenom proto, aby se pokochali problémy, které vyřešili už před lety. Dokument začíná hrůzostrašnými příběhy z amerických zdravotních zařízení. Tak hrůzostrašnými, že je ani Moore nedokázal nadlehčit sobě vlastním černým humorem.

Trochu ironie vyloudil jen ve chvíli, kdy líčí osud 47 miliónů Američanů bez zdravotního pojištění a příběhy dalších Američanů, kteří si myslí, že jsou pojištěni, ovšem jen do chvíle, než je lékaři odmítnou ošetřit, protože jejich pojistka jejich případ nepokrývá.

V historické reminiscenci připomíná, že tragický stav zdravotního systému se datuje do časů prezidenta Richarda Nixona, který rozhodl, že zdravotnictví není státním dobrem. "Je tu pro zisk," zavelel tehdy Nixon. Aby tuto pozici udržel, vrhl zdravotnický průmysl sto miliónů dolarů do kampaně proti návrhu prezidenta Billa Clintona na zavedení všeobecné zdravotní péče. Teď udržuje v hlavním městě čtyři lobbisty na každého člena Kongresu.

Čím argumentuje Moore ve prospěch "socializované medicíny"? Především tvrzením, že stejně jako platí stát policii nebo hasiče, aniž požaduje od občanů dodatečné platby, tak by měl poskytovat i zdravotní péči. Za dalšími důkazy výhod sociálního zdravotnictví zajel do Kanady, Velké Británie a Francie, které podle konzervativní administrativy mají být odstrašujícím příkladem zbyrokratizovaného a neefektivního "sociálního" zdravotnictví.

Realita je ale jiná. V Británii Moore marně hledal pro americké nemocnice tak typickou "pokladnu", kde pacienti platí nebo doplácejí za péči. A skutečně ji našel, kdesi zastrčenou, ale místo placení sloužila k tomu, aby pacientům proplatili náklady na dopravu do nemocnice. Ve Francii marně hledal ve smlouvách se zdravotními pojišťovnami ony malé dodatky pod čarou, které limitují poskytování úkonů za určité úkony. A nakonec se Moore vypravil na Kubu, za což je terčem vyšetřování americkým ministerstvem financí za porušení embarga. To mimo jiné zakazuje utrácení peněz na ostrovním státě, protože by to mohlo posílit nepřítele.

Na Kubu s sebou přivezl několik lidí, kterým se zdravotní péče nedostalo ve vlasti. Byli mezi nimi i záchranáři a členové odklízecích čet na zbořeništi newyorských Dvojčat. V zemi Fidela Castra podstoupili diagnostické vyšetření, terapii a dostali za pět centů léky, které v USA stojí 120 dolarů.

Samozřejmě šlo o demonstrativní ukázku tamního režimu, ale přesto visí ve vzduchu otázka. Proč se jim dostalo kvalitní lékařské péče na Kubě a nikoli třeba v Nebrasce, ptá se Hollywood Reporter.

Milan Kopp, Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme