‚Měla pocit, že její životní dílo je ohroženo.‘ Na pohřbu Albrightové tvořil čestný doprovod i Žantovský

Uměla jednat tváří v tvář s nejtvrdšími diktátory a za okamžik učit kolegy tančit makarenu v Radě bezpečnosti OSN. I těmito slovy se Joe Biden rozloučil s rodačkou z Prahy a první ženou v čele americké diplomacie Madeleine Albrightovou. Prezident Spojených států byl hlavním řečníkem při jejím pohřbu, kterého se v Národní katedrále ve Washingtonu zúčastnili také bývalí prezidenti Clinton a Obama i 1400 dalších smutečních hostů, včetně Čechů.

Od zpravodaje z místa Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Joe Biden s bývalou hlavou státu Barackem Obamou na pohřbu bývalé ministryně zahraničí Madeleine Albrightové.

Americký prezident Joe Biden s bývalou hlavou státu Barackem Obamou na pohřbu bývalé ministryně zahraničí Madeleine Albrightové. | Foto: Evelyn Hockstein | Zdroj: Reuters

Bílým přehozem zakrytá rakev putovala uličkou mezi lavicemi do nitra obří novogotické katedrály a symbolicky ji nesla i skupina lidí, kteří měli k Madeleine Albrightové blízko. Čestný doprovod tvořili třeba její sestra Katherine, bratr John – a také jeden Čech, bývalý velvyslanec ve Washingtonu Michael Žantovský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Jana Kaliby z pohřbu Madeleine Albrightové

„Byla to věc osobní, protože jsem znal Madeleine přes 35 let, stejně jako celou její rodinu, a na její přání jsem tuto roli přijal. Cítil jsem se jako přítel, který jí jde vyprovodit. Mně se evokovaly vlastní příhody, jak jsme trávili s rodinou řadu víkendů na její farmě ve Virginii, kde měla stádo krav a kde se mohla oprostit od těch oficiálních povinností. To je kaleidoskop vzpomínek, ze kterých se ten člověk skládá, a já jsem se nikdy neskrýval s tím, že pro mě Madeleine Albrightová znamenala hodně,“ vzpomíná pro Radiožurnál na Albrightovou.

Joe Biden jako první ze smutečních řečníků přistoupil k mikrofonu a označil Madeleine Albrightovou za dceru České republiky a hrdou Američanku. Zmínil i Václava Havla a připomněl její příběh uprchlice před totalitou, která to v nové vlasti dotáhla až na post ministryně zahraničí.

„Víte – od jejího prvního přejezdu Atlantiku lodí až po chvíle, kdy přistávala v zemích celého světa v tom velkém modrobílém letadle s nápisem Spojené státy americké – Madeleine chápala, že její příběh je příběhem Ameriky. Ráda o ní mluvila jako o nepostradatelné zemi, vděčná za to, co jí všechno umožnila,“ řekl na pohřbu prezident Spojených států.

Čestný doprovod tvoří třeba její sestra Katherine, její bratr John – a také jeden Čech, bývalý velvyslanec ve Washingtonu Michael Žantovský | Foto: Brendan Smialowski | Zdroj: Reuters

‚Nenechat se zastrašit‘

„Byl jsem rád, že si nejenom Biden, ale myslím, že i Bill Clinton nebo Hillary Clintonová vzpomněli, že ona si byla vědomá českého původu, že se k tomu vztahovala a že potřeba svobody bylo to, co jí pohánělo a motivovalo. A že ten kořen byl u nás doma, u nás v Praze,“ pokračuje Žantovský.

Zemřela bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová. Političce s českými kořeny bylo 84 let

Číst článek

Mimo to zaznívaly také připomínky toho, jak se Albrightová zasadila o vstup Česka a dalších zemí do NATO a o posílení transatlantické bezpečnostní spolupráce.

Mezinárodní řád, který pomáhala budovat, se teď snaží rozbourávat ruský prezident Vladimir Putin svou válkou na Ukrajině, a děje se to symbolicky právě v době odcházení Madeleine Albrightové. 

„My jsme spolu hovořili každý týden v neděli po telefonu – až do tří neděl před její smrtí. To, co se dělo na Ukrajině, ji strašně trápilo, protože právem měla pocit, že její životní dílo je ohroženo. A ten pocit máme všichni, kteří jsme se v menší nebo větší míře podíleli a svět, který jsme mysleli, že už je stabilní, demokratický a svobodný, je najednou ohrožený. Musíme se snažit, tak jako ona, nedat se tím zastrašit, odradit, ale zachovat ho dál takový, jako jsme ho chtěli mít,“ zakončuje Žantovský.  

Freedom endures against all odds — in the face of every aggressor — because there are always those who will fight for it. And in the 20th and 21st centuries, freedom had no greater champion than Madeleine Albright. May she always be a light to all those in the darkest places.

23:31 – 27. 04. 2022

1704 10801

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme