Michail Chodorkovskij se odvolal

Právníci bývalého šéfa ropného koncernu Jukos Michaila Chodorkovského se odvolali proti odsouzení jejich klienta k 9 letům vězení. Odvolání bude posuzovat moskevský městský soud. Právníci Chodorkovského kolegy Platona Lebeděva, který 31. května vyslechl stejný rozsudek, podali odvolání už před několika dny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Chodorkovskij | Foto: AFP

Soud uznal Chodorkovského vinným v šesti ze sedmi bodů obžaloby včetně podvodu a daňových úniků. Ostře sledovaný proces s kdysi nejbohatším mužem Ruska mnozí pozorovatelé vnímají jako politickou kauzu, která má odradit podnikatele od vměšování do politiky a upevnit moc státu nad ruským ropným průmyslem.

Soudní proces proti Chodorkovskému běžel jedenáct měsíců a odehrával se současně s postupem vládních úřadů proti Jukosu. Všeobecně se má za to, že miliardář byl před rokem a půl obviněn a vzat do vazby zčásti kvůli své podpoře politické opozice. Firma je nyní na pokraji likvidace, protože úřady jí vyměřily daňové nedoplatky 27,5 miliardy dolarů a loni v aukci prodaly její největší těžební divizi.

Milan Kopp, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme