Vražda novinářů v Africe může souviset s ruskými žoldnéři, tvrdí vyšetřovatelé Chodorkovského

Soukromí vyšetřovatelé pracující pro někdejšího ruského oligarchu Michaila Chodorkovského tvrdí, že mají důkazy, které spojují vraždu tří ruských investigativních novinářů ve Středoafrické republice s činností ruských žoldnéřů v této zemi. Uvedli to ve čtvrtek na tiskové konferenci v Londýně, informovala na svém ruskojazyčném webu stanice BBC.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zavraždění novináři: (zprava) investigativní novinář Orchan Džemal, režisér Alexandr Rastorgujev a kameraman Kirill Radčenko | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Novináře, kteří údajně pátrali po operacích členů takzvané Vagnerovy soukromé vojenské společnosti, koncem loňského července napadli a zavraždili neznámí útočníci.

Zprávy je stály život. Letos zemřely desítky novinářů, přinášíme příběhy některých z nich

Číst článek

O život loni přišli investigativní novinář Orchan Džemal, režisér Alexandr Rastorgujev a kameraman Kirill Radčenko. Bezprostředně po jejich smrti oznámila ruská nezávislá televize Dožď, že natáčeli snímek o působení Vagnerovy soukromé vojenské společnosti ve Středoafrické republice.

Společnost je podle médií majetkem ruského miliardáře Jevgenije Prigožina blízkého Kremlu a její bojovníci zasáhli v minulosti do bojů na východě Ukrajiny a v Sýrii.

Soukromí vyšetřovatelé, jejichž činnost stejně jako v případě zavražděných novinářů financuje Chodorkovskij, vyzývají OSN, aby na základě jejich důkazů přiměla Středoafrickou republiku a Rusko k řádnému vyšetření vražd. Podle ruského ministerstva zahraničí a orgánů Středoafrické republiky přišli novináři o život při loupežném přepadení.

Ve Středoafrické republice se od roku 2013 odehrává občanská válka mezi náboženskými i etnickými skupinami. Centrální vláda v této zemi bohaté na nerostné suroviny je slabá, svůj vliv se tam snaží posílit Francie a Rusko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme