Gorbačov: USA by měly o dohodě o raketách začít jednat, Rusko je k dialogu připraveno

Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov varuje před novými závody ve zbrojení mezi Spojenými státy a Ruskem. Ty by podle něj mohl vyvolat úplný krach pozastavené Smlouvy o likvidaci raket krátkého a středního doletu.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Gorbačov | Foto: Sergei Karpukhin | Zdroj: Reuters

Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) zakazuje pozemní balistické rakety a řízené střely s dosahem 500 až 5500 kilometrů. Rozepře ale vyvolal nový ruský systém označovaný jako Novator 9M729, který podle Američanů smlouvu porušuje.

USA a Rusko se ohledně smlouvy o likvidaci raket domluví, shodují se Babiš a Petříček

Číst článek

Spojené státy odstoupení od dohody oznámily na začátku února. Tím spustily půlroční výpovědní lhůtu, během níž je o osudu dohody možné jednat.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že pokud se Rusko do půl roku nevrátí k dodržování dohody, smlouva skončí. USA jsou ale podle něj ochotny vést s Ruskem rozhovory o kontrole zbrojení. „Prezident Donald Trump stojí o dohodu, která je ověřitelná,“ upozornil.

„Budeme postupovat následovně: Naše odpověď bude zrcadlová,“ uvedl ruský prezident Vladimir Putin s tím, že stejně jako USA i Rusko od dohody odstupuje.

Prezident zároveň nařídil, aby ruští diplomaté přestali iniciovat jednání o smlouvě se Spojenými státy. Rozhovory podle něj nicméně Rusko nadále vítá.

Rusko je k dialogu připraveno

Gorbačov v článku pro list Vědomosti vyzval americké republikány a demokraty, aby odložili stranické spory a začali vážně jednat. „Rusko je k dialogu připraveno,“ píše.

Rusko stejně jako USA odstupuje od smlouvy o likvidaci raket. Čína vyzvala obě země k dialogu

Číst článek

Podle bývalého sovětského prezidenta příčiny, proč Spojené státy pozastavily platnost dohody, nejsou takové, jaké Washington uvádí – tedy porušování smlouvy ze strany Ruska.

Smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu podepsal právě Gorbačov spolu s tehdejším americkým prezidentem Ronaldem Reaganem 8. prosince 1987 ve Washingtonu. V platnost vstoupil tento dokument 1. června 1988.

Gorbačov se domnívá, že pravým důvodem k odstoupení od dohody je snaha Spojených států vyhnout se jakýmkoli omezením a získat absolutní vojenskou převahu.

Podle NATO a mezinárodní odborné komunity je ale problém především na straně Ruska. To pro iROZHLAS.cz loni v říjnu potvrdil také Michal Smetana, odborník na problematiku jaderných zbraní i zbrojení a odzbrojení ze Střediska bezpečnostní politiky.

Martin Dorazín, ado Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme