Moskva označila expremiéra Kasjanova za zahraničního agenta, bude pod přísným dohledem

Ruské ministerstvo spravedlnosti přidalo na seznam takzvaných zahraničních agentů bývalého ruského premiéra Michaila Kasjanova, který zastával post šéfa vlády v prvních letech úřadování prezidenta Vladimira Putina. Později se z Kasjanova stal Putinův oponent, který se v současnosti vyjadřuje kriticky k ruské vojenské agresi vůči Ukrajině. V loňském roce z Ruska odjel.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mikhail Kasyanov

Michail Kasjanov | Foto: Shamil Zhumatov | Zdroj: Reuters

Osoby označené jako zahraniční agenti musejí speciálně označovat jakýkoli materiál, který zveřejňují, a jsou pod přísným dohledem úřadů. Ministerstvo spravedlnosti vysvětlilo zařazení Kasjanova na seznam tím, že údajně šířil materiály jiných zahraničních agentů, vystupoval proti ruské „speciální vojenské operaci“ na Ukrajině nebo se vyjadřoval na „informačních platformách provozovaných zahraničními strukturami“. O jeho zařazení na seznam v pátek informoval portál Meduza.

Kasjanov zastával funkci premiéra v letech 2000 až 2004. V devadesátých letech vešel ve známost jako odborník na zahraniční dluh a coby ministr financí vedl jednání o restrukturalizaci ruského státního dluhu, který země zdědila z dob Sovětského svazu. Po svém odvolání z funkce v roce 2004 přešel do opozice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme