'Míšu na svobodu!' skandovaly tisíce Saakašviliho stoupenců v centru Kyjeva

Tisíce přívrženců bývalého gruzínského prezidenta a odvolaného oděského gubernátora Michaila Saakašviliho přišlo v neděli do centra Kyjeva na demonstraci za odvolání ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Současně se domáhali osvobození svého vůdce, který se nyní nachází v cele předběžného zadržení.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci Michaila Saakašviliho protestují v centru Kyjeva | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

Agentura Interfax-Ukrajina odhadla počet demonstrantů na "více než tisíc", agentura AFP na "několik tisíc". Akce se odehrávala pod heslem "Proti zvůli a korupci oligarchů a spekulantů" a hodně lidí neslo ukrajinské vlajky či obrázky Porošenka za mřížemi.

Hon na Saakašviliho

Číst článek

Pochod, provázený velkým množstvím policistů, vedla Saakašviliho manželka Sandra Roelofsová. "Úřady překročily všechny meze. Nesmějí zavírat opozici do vězení," prohlásila.

"Obávám se, že se naše vláda rozpadá, Ukrajina se řítí do propasti, lidé chudnou. Korupce je všude a úřady nedělají nic," řekl AFP jeden z demonstrantů, osmapadesátiletý Mykola Šarapa.

Po skončení demonstrace, která podle Interaxu proběhla v klidu, část lidí zamířila k věznici, kde Saakašvili vyhlásil hladovku. Přístupy ale přehradila policie, uvedl list Ukrajinska pravda na svém webu. "Míšu na svobodu, Porošenka na pryčnu!" skandovali demonstranti.

Devětačtyřicetiletý Saakašvili se na Ukrajině politicky angažuje od roku 2015, do země ho pozval sám Porošenko. Vztahy mezi oběma politiky však postupně ochladly; ukrajinskému prezidentovi vyčítá Saakašvili tolerování korupce a váhavé prosazování reforem.

Roztržka vyvrcholila tím, že Porošenko v létě zbavil Saakašviliho ukrajinského občanství a ukrajinská tajná služba exprezidenta po dvou nepovedených pokusech o zadržení nakonec tento pátek zatkla pro podezření z přípravy převratu ve spiknutí s Rusy. Saakašvili odmítá takové obvinění jako absurdní, vždyť jako gruzínský prezident býval považován za úhlavního nepřítele Kremlu. Stíhání mu hrozí i v původní vlasti za údajné zneužití moci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme