Gruzínská prokuratura trvá na vydání exprezidenta Saakašviliho, Polsko o něj požádala již v srpnu

Gruzínská hlavní prokuratura oznámila, že požadavek na vydání exprezidenta Michaila Saakašviliho zůstává v platnosti. Ukrajina předevčírem Saakašviliho deportovala do Polska v rámci dohody o readmisi. Saakašvili se podle Kyjeva nacházel na ukrajinském území nezákonně. V Gruzii by ho čekal soud za překročení prezidentských pravomocí.

Tbilisi (Gruzie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý gruzínský prezident a oděský gubernátor Michail Saakašvili | Zdroj: Reuters

Gruzie požádala Polsko o vydání Michaila Saakašviliho už 4. srpna loňského roku a na tomto požadavku se nic nemění, připomněla gruzínská hlavní prokuratura. Sám Michail Saakašvili po své deportaci gruzínským médiím řekl, že se domů zatím nechystá.

V úterý poté ukrajinské televizi NewsOne řekl: „Nerozesmávejte mě. Gruzínská vláda se mě bojí jako čert svěcené vody. Kdyby chtěli mé vydání, udělali by to ještě včera.“

V Polsku se hodlá dál věnovat ukrajinské opoziční politice – mimo jiné tím, že vytvoří seznam zkorumpovaných ukrajinských politiků. Chce také jezdit po Evropě a Spojených státech a získávat politickou podporu pro své plány.

Bývalý gruzínský prezident a oděský gubernátor Michail Saakašvili byl v pondělí v Kyjevě zatčen a letecky deportován do Varšavy. Před týdnem soud v Kyjevě odmítl jeho odvolání proti rozhodnutí prvoinstančního soudu, který mu odmítl udělit azyl. Soud tím podle Saakašviliho právníků otevřel úřadům cestu k případné deportaci ze země.

Politik se měl v pondělí dostavit na kyjevskou prokuraturu, kde měl být vyslechnut v rámci procedury vyhoštění. Výslech odmítl s tím, že řízení je nezákonné.

Martin Dorazín, haf, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme