Gruzínský soud poslal Saakašviliho na tři roky do vězení. Exprezident je na Ukrajině

Gruzínský soud odsoudil v nepřítomnosti bývalého prezidenta Michaila Saakašviliho ke třem letům vězení. Podle soudu zneužil prezidentské pravomoci, když v roce 2009 omilostnil čtyři policisty odsouzené za vraždu bankéře.

Tbilisi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Saakašvili | Zdroj: Reuters

Sofia Gogličidzeová  - obhájkyně Michaila Saakašviliho - s rozsudkem nesouhlasí. Podle jejího názoru soud vinu nemohl prokázat, protože výsostným právem prezidenta je udělit milost komukoli.

Saakašvili si před soudem stěžoval na neudělení azylu. Stížnost zamítli

Číst článek

Prokuratura obvinila exprezidenta z ovlivňování soudního procesu s vrahy bankéře Sandra Girgvlijaniho, maření vyšetřování a zametání stop.

Saakašvili z Gruzie odjel okamžitě poté, co v roce 2013 přestal být prezidentem. Dnes žije na Ukrajině a vede tam opoziční Hnutí nových sil.

To pořádá demonstrace za odvolání prezidenta Petra Porošenka, svého někdejšího spojence. Saakašvili čelí na Ukrajině obvinění ze zločinného spiknutí a z napomáhání zločinecké organizaci. Hrozí mu pět let vězení.

Gruzínský exprezident jakékoli provinění popírá a kauzu označuje za politicky motivovanou mstu ukrajinského režimu.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme