O azyl v Polsku nepožádám, oznámil Saakašvili. Na veřejnosti se objevil záznam z jeho zatčení

Nepožádám v Polsku o azyl, řekl v úterý ukrajinské televizi NewsOne gruzínský exprezident a oděský gubernátor Michail Saakašvili. V úterý ho v Kyjevě zatkla ukrajinská speciální jednotka a následně byl vyhoštěn z Ukrajiny do Polska. Záběry z jeho zatčení se v úterý objevily na veřejnosti. Saakašvili dorazil do Varšavy v pondělí večer. Podle svých slov je v současnosti pod ochranou polské policie.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Saakašvili | Zdroj: Reuters

„Nerozesmávejte mě. Gruzínská vláda se mě bojí jako čert svěcené vody,“ řekl v úterý Saakašvili ukrajinské televizi. „Kdyby chtěli mé vydání, udělali by to ještě včera,“ dodal gruzínský exprezident.

'Nebudu prosit o záchranu'

Saakašvili už ve Varšavě mluvil se zástupci polského ministerstva vnitra. Poláci se ho ptali na to, zda chce požádat o azyl hned, když v pondělí večer vystoupil z letadla na varšavském letišti.

„Odpověděl jsem, že ne, nebudu prosit o žádnou politickou záchranu,“ řekl lídr ukrajinské strany Hnutí nových sil, který se v současnosti podle informací polského portálu Onet.pl nachází pod ochranou polské policie.

Saakašviliho zatkli a deportovali do Polska. 'Byl jsem unesen,' řekl po přistání ve Varšavě

Číst článek

V gruzínských médiích se v úterý objevily zprávy, že gruzínské úřady Polsko požádají o Saakašviliho vydání. Bývalý prezident je v Tbilisi stíhán za údajné zneužití pravomocí, v jedné kauze byl odsouzen na tři roky. Žádost o jeho vydání už Gruzie odeslala na Ukrajinu, která se ale rozhodla Saakašviliho odeslat do Polska.

'Ukrajina se rozpadne'

V úterý se Saakašvili také vyjádřil pro německý deník Bild. Vyzval Evropskou unii a německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby mu pomohly v boji proti ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi. Politik, jehož v pondělí ukrajinské úřady deportovaly do Polska, Merkelovou varoval, že Ukrajina se může rozpadnout.

„Pokud Evropská unie a především kancléřka Angela Merkelová nic nepodniknou, Ukrajina se rozpadne,“ uvedl Saakašvili v rozhovoru pro list Bild.

„Porošenko ničí Ukrajinu a mě chce uklidit, protože bojuji s úplatkáři,“ tvrdí bývalý Porošenkův stoupenec, který se s ukrajinským prezidentem rozešel a tvrdě ho kritizuje za údajné tolerování korupce.

'Naplánované jsou demonstrace'

Gruzínský politik se na Ukrajině politicky angažuje od roku 2015, do země ho pozval prezident Petro Porošenko, který mu udělil ukrajinské občanství a jmenoval gubernátorem Oděské oblasti.

Gruzínský soud poslal Saakašviliho na tři roky do vězení. Exprezident je na Ukrajině

Číst článek

Saakašviliho v pondělí v Kyjevě zadrželi ukrajinští pohraničníci a násilím ho deportovali do Polska, odkud se loni v září na Ukrajinu dostal. Jeho stoupenci ho tehdy přes odpor pohraniční stráže převedli přes polsko-ukrajinskou hranici. Kyjevský soud pak rozhodl, že politik je na Ukrajině nelegálně.

V rozhovoru pro Bild Saakašvili řekl, že se na Ukrajinu vrátí. Naplánovány jsou velké demonstrace, na Ukrajinu se vrátím zákonnou cestou, řekl gruzínský exprezident.
Vztahy mezi oběma politiky ale postupně ochladly a Porošenko odvolal Saakašviliho z čela Oděsy a zbavil ho i občanství. O gruzínské občanství Saakašvili už dříve přišel, ve své rodné zemi je obviněn a v jednom případě už i odsouzen ze zneužívání pravomocí.

Zamítnuté odvolání

Před týdnem soud v Kyjevě odmítl odvolání bývalého gruzínského prezidenta proti rozhodnutí prvoinstančního soudu, který opozičnímu předákovi odmítl udělit azyl. Soud tím podle Saakašviliho právníků otevřel úřadům cestu k případné deportaci ze země.
Politik se měl v pondělí dostavit na kyjevskou prokuraturu, kde měl být vyslechnut v rámci procedury vyhoštění. Výslech odmítl s tím, že řízení je nezákonné.

Záběry ze zatčení

V úterý se na veřejnost dostaly záběry z pondělního Saakašviliho zatčení z bezpečnostní kamery v restauraci. Exprezident označil v úterý zásah speciální jednotky uzkrajinských pohraničníků za fašistický. Už v podnělí po přistání ve Varšavě prohlásil, že byl unesen.

ČTK, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme