Saakašviliho zatkli a deportovali do Polska. 'Byl jsem unesen,' řekl po přistání ve Varšavě

Bývalý gruzínský prezident a oděský gubernátor Michail Saakašvili byl v pondělí zatčen v Kyjevě, oznámili novinářům jeho spolupracovníci. Odpoledne byl pak deportován z Kyjeva do Polska. Na letiště ve Varšavě dorazil v pondělí navečer. „Byl jsem unesen,“ řekl po přistání polským novinářům. Saakašvili se v pondělí na Ukrajině odmítl dostavit k výslechu.

Kyjev/Varšava (Aktualizováno: 18:07 12. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Saakašvili při loňském zadržení (archivní foto) | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Některá ukrajinská média už brzy odpoledne oznámila, že o jeho deportaci už bylo rozhodnuto. Podle serveru TSN měl být vyhoštěn „do Evropy“, podle jiných médií do Nizozemska nebo do Polska, odkud se loni v září na Ukrajinu dostal. Skupina jeho příznivců ho tehdy před odpor pohraničníků prakticky na rukou přenesla přes hraniční čáru.

Zatčen a vyhoštěn

Později odpoledne pak ukrajinská média infromovala o tom, že politik byl vyhoštěň do Polska. Saakašvili podle informací ukrajinské televize 1+1 odletěl v 15 hodin charterovým letem z Kyjeva do Varšavy. Ukrajinská Pohraniční stráž pak informaci potvrdila.

Polské rádio RMF FM zastihlo Saakašviliho v pondělí v podvečer po příletu do Varšavy. „Prohlášení učiním zítra (v úterý),“ oznámil politik s tím, že byl ukrajinskými složkami nelegálně unesen.

Znesváření přátelé

Gruzínský politik se na Ukrajině politicky angažuje od roku 2015, do země ho pozval prezident Petro Porošenko, který mu udělil ukrajinské občanství a jmenoval gubernátorem Oděské oblasti.

Gruzínský soud poslal Saakašviliho na tři roky do vězení. Exprezident je na Ukrajině

Číst článek

Vztahy mezi oběma politiky ale postupně ochladly a Porošenko odvolal Saakašviliho z čela Oděsy a zbavil ho i občanství. O gruzínské občanství Saakašvili už dříve přišel, ve své rodné zemi je obviněn a v jednom případě už i odsouzen ze zneužívání pravomocí.

Zamítnuté odvolání

Před týdnem soud v Kyjevě odmítl odvolání bývalého gruzínského prezidenta proti rozhodnutí prvoinstančního soudu, který opozičnímu předákovi odmítl udělit azyl. Soud tím podle Saakašviliho právníků otevřel úřadům cestu k případné deportaci ze země.

Politik se měl v pondělí dostavit na kyjevskou prokuraturu, kde měl být vyslechnut v rámci procedury vyhoštění. Výslech odmítl s tím, že řízení je nezákonné.

haf, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme