Pokud nebude nová brexitová dohoda do soboty, Johnson požádá Brusel o další odklad

Sobota. To je nejzazší termín, který si britský premiér Boris Johnson stanovil pro dojednání nové brexitové smlouvy. Pokud nebude, požádá o další odklad. Novinářům to řekl ministr pro odchod Spojeného království z EU Stephen Barclay. Londýn podle něj stále věří, že se úpravy podaří prosadit. Noční jednání v Bruselu ale posun nepřinesla. Země EU původně chtěly mít již ve středu hotovou dohodu v ruce, aby ji mohly připravit na čtvrteční summit.

Tento článek je více než rok starý.

Lucemburk/Londýn (Aktualizováno: 14:51 16. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér Boris Johnson

Britský premiér Boris Johnson | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

Ministr pro brexit potvrdil, že britská vláda hodlá respektovat zákon, a pokud nebude v sobotu na stole nová brexitová smlouva, požádá premiér Boris Johnson Evropskou unii o další odklad brexitu.

Stephen Barclay to řekl parlamentnímu výboru pro odchod Británie z EU. K takovému postupu zavazuje britskou vládu zákon, který nedávno vypracovala a přijala Dolní sněmovna. Johnson opakovaně slíbil, že Británie opustí EU k 31. říjnu za každou cenu.

Noční jednání

V Bruselu se mezitím nadále intenzivně vyjednává. Podle zdroje listu Financial Times se noční vyjednávání protáhlo do půl druhé středečního rána a „přineslo pokrok“. Všechny sporné body se však vyřešit nepodařilo a týmy obou stran se opět sešly hned ráno.

Brexitová dohoda je stále možná i tento týden, řekl hlavní unijní vyjednavač Barnier

Číst článek

„Z toho co jsem slyšel od vyjednavačů, existuje záblesk naděje,“ řekl francouzský ministr financí Bruno le Maire ve středu ráno. Dodal ale, že ochrana jednotného trhu je pro Francii „červená linie“. 

Šéf unijního týmu Michel Barnier v úterý zástupcům členských států řekl, že stále čeká na právně závazné návrhy Londýna v několika klíčových otázkách. Brusel nebyl spokojen s tím, jak si britská strana představovala budoucí celní postavení Severního Irska a kontroly zboží proudícího mezi Británií a EU.

Deník The Guardian sice v úterý večer uvedl, že otázka cel byla vyřešena a dohodu bude ve středu možné zveřejnit, zdroje dalších médií však hovořily o trvajících neshodách. Podle Barnierova dřívějšího prohlášení měl Londýn splnit i další podmínky unie.

Corbyn očekává do Vánoc mimořádné volby. Po zvolení labouristické vlády by chtěl další referendum

Číst článek

Brusel například chtěl, aby kontrola dodržování hraničního režimu spadala do pravomocí unijního soudu. Nelíbily se mu také četné celní výjimky pro malé a střední firmy, kterých je v Severním Irsku většina.

Domácí vyjednávání

Britský premiér Johnson v úterý intenzivně vyjednával také s předsedkyní irské unionistické strany DUP Arlene Fosterovou, jejíž podporu bude v parlamentu při schvalování možné dohody potřebovat. Podle deníku Financial Times Fosterová požaduje investice v řádech miliard eur do regionu Severního Irska.

Johnson se v úterý sešel i s euroskeptickými poslanci vládních konzervativců. Ti, podobně jako poslanci DUP, by mohli mít problém, pokud by případná dohoda zaváděla kontroly zboží opouštějící Severní Irsko a zbytkem Velké Británie.

Čtvrteční summit

Pokud by dohoda byla hotova ještě ve středu, mohli by ji teoreticky schválit lídři unijních zemí na dvoudenní vrcholné schůzce začínající ve čtvrtek. Ve hře je také svolání mimořádného summitu, pokud by se jednání protáhla do příštího týdne.

Většina zemí EU se vyslovila pro možný další odklad brexitu, o který však britský premiér Boris Johnson nechce požádat, ačkoli odchod bez dohody zakazuje zákon schválený v září parlamentem.

Jaromír Marek, cha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme