Loď Ocean Viking veze na 570 migrantů zachráněných ve Středomoří. Čeká na povolení k vylodění

Humanitární loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée v posledních dnech nalodila u afrických břehů z vratkých člunů při několika operacích na 570 migrantů. S nimi teď pluje ve Středomoří a bude čekat na povolení je vylodit, obvykle ho dostane po několika dnech od Itálie, jejíž ostrovy Lampedusa či Sicílie bývají lodi nejblíže. Informovala o tom agentura EFE.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď Ocean Viking, která zachraňuje běžence | Foto: Antonio Parrinello | Zdroj: Reuters

Při poslední operaci v noci na pondělí zachránila z dřevěného člunu u libyjských břehů loď Ocean Viking 369 migrantů. Akce trvala pět hodin, uvedl provozovatel lodi na sociálních sítích.

Od pátku šlo už o šestou záchrannou operaci této lodi, která je jedinou civilní lodí, jež nyní funguje ve Středomoří k záchraně migrantů plujících z Afriky do Evropy. Mnozí utíkají před ozbrojenými konflikty či chudobou. Italské úřady totiž několika lodím nevládních organizací, mimo jiné plavidlům Open Arms, Sea Eye 4, Alan Kurdi, Sea Watch 3 a Sea Watch 4 a od víkendu také lodi Geo Barents, nepovolily další vyplutí na moře. Zdůvodňují to technickými a bezpečnostními nedostatky lodí pro záchranu tak velkého množství lidí.

Agentura EFE také uvedla, že v první polovině letošního roku ve Středomoří zemřelo přes 720 lidí ve snaze doplout z Afriky do Evropy.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo letos přes moře do Itálie, Řecka, Španělska, na Kypr a na Maltu do konce června 35 073 běženců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme