Soud pozastavil spolupráci Pentagonu a Microsoftu na obří armádní zakázce, vyhověl tak žalobě Amazonu

Americký soud ve čtvrtek dočasně pozastavil spolupráci Pentagonu a technologické společnosti Microsoft při obří armádní informační zakázce v hodnotě deseti miliard dolarů (229,5 miliard korun). Informaci přinesla agentura AP. Soudkyně tak vyhověla žalobě společnosti Amazon vedené Jeffem Bezosem. Ta tvrdí, že neuspěla ve výběrovém řízení kvůli politickému vměšování amerického prezidenta Donalda Trumpa, který Bezose a Amazon v minulosti kritizoval.

Spojené státy americké Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společnost Microsoft měla spolupracovat s Pentagonem na armádní informační zakázce v hodnotě 10 miliard dolarů. | Zdroj: Reuters

Předmětem zakázky známé pod zkratkou JEDI je modernizace zastaralých datových a komunikačních systémů americké armády. Amazon byl kvůli svým zkušenostem v oblasti cloudových služeb považován za favorita výběrového řízení. V říjnu ale Pentagon překvapivě oznámil, že kontrakt získal Microsoft. Práce na projektu měly podle ministerstva obrany začít v pátek.

Amazonu se nelíbí, že Pentagon dal miliardovou zakázku Microsoftu. Rozhodnutí napadne u soudu

Číst článek

Soudkyně nezveřejnila ke svému rozhodnutí odůvodnění, nicméně přikázala Amazonu, aby zaplatil 42 milionů dolarů (964 milionů korun) do nově zřízeného bezpečnostního fondu. Z něj by měly být hrazeny ztráty v případě, že by se ukázalo, že byla zakázka pozastavena neprávem. Ke konci února má soud rozhodnout, jaké části zdůvodnění rozsudku zveřejní.

Ministr obrany Mark Esper ve čtvrtek popřel, že by výběrové řízení bylo zaujaté, a prohlásil, že Pentagon své rozhodnutí učinil spravedlivě a svobodně bez vnějšího ovlivňování.

Společnost Microsoft uvedla, že ji zdržení zklamalo. „Věříme, že fakta ukážou, že (Pentagon) uspořádal detailní, důkladné a spravedlivé řízení,“ dodala firma. Amazon zatím rozhodnutí soudu nekomentoval.

Bezos je vlastníkem listu The Washington Post, který se často k Trumpovi vyjadřuje kriticky. Prezident se zase na list a jeho majitele často zaměřuje ve svých útocích na některá americká média.

Amazon usiluje v rámci žaloby o předvolání Trumpa a Espera před soud. Chce také slyšet výpovědi dalších činitelů z Trumpovy administrativy a tvrdí, že prezident již v minulosti nepatřičně zasahoval do vládních rozhodnutí. Tuto část procesu však zdržují právní stížnosti a obvinění ze střetu zájmů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme