Microsoft žaluje vládu USA. Firmě vadí, že úřady lidem tajně prověřují e-maily

Ve Spojených státech začal další spor o soukromí mezi počítačovou firmou a úřady. Americká společnost Microsoft Corporation zažalovala vládu Spojených států kvůli prověřování elektronické pošty zákazníků bez jejich vědomí. Podle softwarové firmy vláda porušuje americkou ústavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

email, e-mail, pošta, internet | Foto: CC0 Public domain

Americká vláda pravidelně požaduje, aby jí Microsoft vydal e-maily a další elektronická data, zároveň však firmě zamezuje, aby o tom své zákazníky informovala.

Microsoft uvedl, že jen za posledních 18 měsíců musel zatajit více než dva a půl tisíce případů.

Americká vláda se opírá o zhruba 30 let starý zákon o soukromí a elektronické komunikaci. Microsoft však argumentuje, že v době jeho vzniku vůbec neexistoval internet, jak je známý dnes.

Tím, že neupozorňuje zákazníky na sledování, prý vláda porušuje dva dodatky americké ústavy o svobodě projevu o právu na ochranu osobní a domovní svobody.

Nejedná se o první spor ohledně soukromí mezi americkou vládou a technologickou firmou.

V posledních měsících se mluvilo hlavně o společnosti Apple, po které chtěla vláda software na prolomení telefonu, který použil jeden ze střelců z prosincového masakru v kalifornském San Bernardinu.

Microsoft tehdy spolu s dalšími technologickými firmami Apple ve sporu podpořil.

Microsoft | Foto: Český rozhlas

ČRo, Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme