Týden do referenda o Trumpovi. Hraje se o kontrolu nad parlamentem i klíče od impeachmentu

Prezident Donald Trump podpořil v Houstonu v Texasu republikánského kandidáta na senátora Teda Cruze. | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters
  • Přesně za týden mají Američané první šanci k ohodnocení dosavadního úřadování prezidenta Donalda Trumpa: volí 435 členů Sněmovny reprezentantů na dva roky a třetinu Senátu na šest let. Ve 36 státech z 50 se také volí guvernéři.
  • Pokud by demokraté získali většinu ve sněmovně, otevřou se jim dveře pro vyšetřování Trumpových kauz, vliv by měli i na zahraniční politiku. Dosud přitom měli republikáni v obou komorách většinu.
  • „Bude demokratům stačit jednoduchý antitrumpismus, nebo dokážou zaujmout i konzervativní voliče?“ shrnuje analytik Petr Boháček volební dilema, které leží před Demokratickou stranou.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Během prvních dvou let ve funkci měl prezident Donald Trump při prosazování svých záměrů komfort republikánské většiny v obou komorách Kongresu.

Ta část Ameriky, která Trumpa považuje za zkázu, je už dlouho motivovaná jít volit a v příštích dvou letech prezidentovi pozici ztížit. První příležitost se naskytne 6. listopadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si: zpravodaj v USA Jan Kaliba mluvil o midterms s volebními stratégy demokratů a republikánů.

Hra o volební docházku

Volební účast ve Spojených státech přitom bývá bídná, a v letech, kdy se nevolí prezident, je ještě nižší. V roce 2010 odevzdalo svůj hlas jen 41,8 procenta oprávněných voličů, v roce 2014 pak podle dat United States Elections Project 36,7 procenta. Letos tomu může být jinak.

Podle průzkumu deníku The Wall Street Journal a televize NBC z minulého týdne volby „vážně zajímají“ na dvě třetiny dotázaných.

„Mluví se o takzvané modré vlně, což ale může znamenat různé věci. Já tím myslím to, že tentokrát přijde dát hlas demokratům do Sněmovny reprezentantů i Senátu mnohem víc lidí než v poslední době,“ řekl Radiožurnálu stratég Demokratické strany Mark Mellman.

„Vzhledem k volební geografii naší země to nemusí nic znamenat. Můžeme na celkový počet hlasů vyhrát o deset procentních bodů, a stejně většinu ve Sněmovně nezískat. Ale je pravděpodobné, že se to povede a kontrolu nad Sněmovnou získáme - a to bude dobře,“ dodal Mellman.

Podle Petra Boháčka, analytika české Asociace pro mezinárodní otázky (AMO), může vyšší účast pomoci demokratům. „Pokud bude vysoká účast mladých lidí, vysoká účast Afroameričanů, bude to vždy nahrávat demokratům,“ řekl pro iROZHLAS.cz.

Dodal, že demokratům tradičně pomůže, pokud bude vyšší účast Hispánců. „Nejzářivější hvězdou je kandidátka Alexandria Ocasio-Cortezová, která je portorikánského původu – to je dlouhodobější politika demokratů. Otázkou je, jak hispánské hlasy zahýbou výsledky v jižanských konzervativnějších oblastech. Není pro ně ale úplně jednoduché volit, v menších městech není systém veřejné dopravy, volební místa jsou často vzdálená.“

Američanovi hrozí za rozesílání bomb až 48 let vězení. Výbušniny adresované politikům byly funkční

Číst článek

Kavanaugh a výbušné obálky

Podle průzkumu může účast zvýšit nedávná bitva o jmenování Bretta Kavanaugha soudcem nejvyššího soudu. Schvalování jeho jména se nečekaně změnilo v ostrou rozepři republikánů a demokratů a doprovázelo ho i obvinění ze sexuálního obtěžování. Kavanaugh nakonec v Senátu o dva hlasy prošel.

Kampaň na poslední chvíli narušily i zásilky s výbušninami. Nejméně 13 jich přišlo Trumpovým kritikům a názorovým oponentům, včetně exprezidenta Baracka Obamy či bývalé ministryně zahraniční a neúspěšné prezidentské kandidátky Hillary Clintonové.

Podle Trumpa kauza odvrací pozornost od úspěšné kampaně. „Republikáni si vedou v brzkém hlasování (early voting) a v průzkumech tak dobře, a teď se stane ta ‚bombová‘ záležitost a obrátky zpomalí – zprávy neřeší politiku. Velmi nešťastné, co se děje. Republikáni, jděte ven a volte!“ napsal prezident v pátek na twitteru.

Republicans are doing so well in early voting, and at the polls, and now this “Bomb” stuff happens and the momentum greatly slows - news not talking politics. Very unfortunate, what is going on. Republicans, go out and vote!

16:19 – 26. 10. 2018

15233 66277

Republikáni obhajují v Senátu jen devět křesel

Demokraté obhajují 26 senátorských křesel (včetně dvou nezávislých, kteří s demokraty většinou hlasují). Republikáni jich přitom hájí jen devět.

Proti demokratům přitom mluví volební systém. V každém státu se volí dva senátoři, nehledě na demografii. Dva zástupce v Senátu tak mají i Wyoming a Kalifornie. Ta má přitom téměř sedmdesátkrát víc obyvatel než půlmilionový stát na severu USA.

Menší státy jsou přitom podle analýzy britského listu The Guardian více venkovské a rurálnější oblasti pak tradičně upřednostňují republikány.

Boj o 24 mandátů ve Sněmovně

Jiné jsou šance republikánů a demokratů v boji o Sněmovnu reprezentantů. Počet mandátů v jednotlivých státech více odpovídá rozložení obyvatel a celá komora se volí každé dva roky.

Pro získání většiny by museli demokraté získat o 24 mandátů víc, než mají dnes. Za posledních padesát let se jim přitom něco takového podařilo jen dvakrát – v letech 1974 a 2004. To republikáni ve volbách počet svých mandátů navýšili o 24 nebo víc třikrát – naposledy v roce 2010 v polovině prvního funkčního období Baracka Obamy.

Na 39 republikánských členů Sněmovny se rozhodlo v letošních volbách mandát neobhajovat, velká část z nich byla přitom kriticky nastavena vůči prezidentu Trumpovi. To je dobrá zpráva pro demokraty, jelikož Američané obhajujícího poslance většinou volí znovu. Odchod politiků z Washingtonu tak některým voličům „rozvazuje ruce“.

Vystačí si demokraté s Trumpem?

„Značka demokratů zůstává v rurální Americe toxická. Letos vede cesta demokratů do Sněmovny přes předměstí, ne venkov. Ale demokrati neztratili americký venkov během jednoho období, proto jim znovunabytí podpory potrvá déle než jeden volební cyklus,“ píše týdeník Economist.

Prezident Trump se po střelbě v synagoze chystá do Pittsburghu. Střelec byl obviněn z 29 trestných činů

Číst článek

Podle analytika Petra Boháčka záleží úspěch demokratů na tom, zda dokázali najít způsob, jak se postavit Donaldu Trumpovi. „Bude stačit jednoduchý antitrumpismus, nebo dokážou zaujmout i konzervativní voliče?“ shrnuje volební dilema, které stojí před Demokratickou stranou.

Funkčním modelem se u demokratů podle Boháčka ukázal úspěch Connora Lamba v mimořádných volbách v Pensylvánii letos na jaře: „Podařilo se mu vyhrát okrsky, ve kterých drtivě vyhrál Donald Trump, a to hlavně díky smířlivější politice. Nesnažil se být Antitrumpem, naopak říkal, že je otevřený spolupráci. Nepřikláněl se k liberálním vůdcům demokratů a zdůrazňoval konzervativní linku v sociální politice. V ostatních otázkách ekonomiky přitom razil progresivní demokratickou linku a podporu pracující vrstvy, která městské oblasti vytváří.“

Koho ve volbách sledovat?

Bernieho Sanderse: Jeden ze dvou nezávislých senátorů usiluje o znovuzvolení ve Vermontu.

Stacey Abramsovou: Může se stát první černošskou guvernérkou v Americe. Kandiduje v Georgii.

Teda Cruze a Beta O'Rourkeho: Čeká se velmi těsný texaský souboj obhajujícího republikána Cruze (bývalého kandidáta na prezidenta) s demokratem O'Rourkem.

Jareda Polise: Demokratický kandidát na guvernéra Colorada může být prvním vyoutovaným gayem ve funkci.

Nancy Pelosiovou: Pokud demokraté vyhrají volby do Sněmovny, nejspíš se stane její předsedkyní, kterou už byla v letech 2007-2011.

Rashidu Tlaibovou: Nejspíš se stane první muslimskou poslankyní.

Co když republikáni prohrají?

Pokud ve volbách uspějí demokraté a získají většinu v Senátu i ve Sněmovně reprezentantů, budou moci blokovat Trumpovy návrhy. Pokud uspějí jen v Senátu, můžou bránit jmenování členů vlády a nejvyššího soudu. Uspět v Senátu ale bude podle mnohem těžší než vyhrát Sněmovnu, píše se v analýze listu The Guardian.

Volby mohou mít výrazný dopad i na americkou zahraniční politiku. „Jestli demokraté získají Sněmovnu, dostávají do rukou nástroj, jak brzdit to, co Donald Trump dělá. Bude to mít i vliv na zahraniční politiku. Vyvinul by se tlak na Trumpa ohledně Ruska, aby nebrzdil sankce a nemohl jen tak odstoupit od významných mezinárodních dohod,“ přibližuje Boháček.

Kreml: Na případné vypovězení raketové smlouvy Rusko zareaguje, svět bude nebezpečnější

Číst článek

Analytik doplňuje, že pokud by demokraté získali ve Sněmovně většinu, otevírají se jim vrátka pro další vyšetřování kauz Donalda Trumpa. „Ale také ke spuštění procesu impeachmentu, tedy odvolání prezidenta.“

Impeachment začíná Sněmovna podáním obžaloby. Senát má právo při souzení vystupovat jako soud a k odvolání prezidenta je v něm potřeba dvoutřetinová většina. I kdyby tedy demokraté vyhráli listopadové volby do třetiny Senátu na celé čáře, při současném složení parlamentu by potřebovali pro odvolání Trumpa souhlas republikánů.

Trumpovo odvolávání ale podle politických lídrů není na pořadu dne. Přinejmenším do zveřejnění závěrů komise zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který prověřuje roli Ruska v amerických prezidentských volbách v roce 2016.

Obama po prohře demokratů obhájil

Případná prohra republikánů by přesto mohla podle stratéga Republikánské strany Johna Feeheryho pomoci Trumpovi ke znovuzvolení.

„Dá se předpokládat, že prezident by se v takovém případě vůči demokratické většině často vymezoval a snažil se ji ukazovat jako nepřítele, a sebe jako obětního beránka, když se něco nepodaří,“ řekl Feehery Radiožurnálu.

Také Trumpův předchůdce Barack Obama přišel v půli svého prvního období o výhodu většiny své strany ve Sněmovně, zůstala mu jen ta senátní, a potom dokázal prezidentskou funkci obhájit.

Filip Harzer, Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme