Do voleb v USA mohou promluvit i spolužáci obětí střelby v Parklandu. Mladí lidé chtějí omezit držení zbraní

Miliony Američanů v úterý volí nové senátory, poslance a guvernéry. Vůbec poprvé jdou k volbám i někteří studenti ze střední školy ve floridském Parklandu. Jejich bývalý spolužák tam v únoru zabil 17 lidí. Studenti, kteří útok přežili, teď chtějí motivovat hlavně mladé lidi, aby šli k volbám. Na Floridu se vydal i reportér Radiožurnálu Martin Balucha.

Reportáž Miami Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní univerzita v Miami

Mezinárodní univerzita v Miami | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Studenti ze střední školy ve floridském Parklandu teď pořádají řadu přednášek a demonstrací, a to po celých Spojených státech. Nedávno byli například i na Mezinárodní univerzitě v Miami. Místní studenti je totiž podpořili hned po únorové střelbě na střední škole Stoneman Douglas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž z americké Floridy.

„Zúčastnila jsem se tady v areálu školy několika akcí. Byly tu pochody i minuty ticha na podporu střední školy v Parklandu,“ říká Radiožurnálu před univerzitní knihovnou studentka Caroline. Po střelbě na škole v Parklandu se bála nejen o sebe, ale i o své blízké.

„Necítila jsem se v bezpečí. Mám bratra, který chodí do školy nedaleko. Znecitlivěli jsme, protože je podobných incidentů tolik. Je to smutné,“ dodává.

‚Začnete panikařit‘

Své zážitky popisuje i studentka Erin. „Ráno jsem se probudila a viděla na mobilu všechny ty zprávy. Mamka mi hned psala, protože věděla, že jsem poblíž. Bylo to opravdu strašné,“ vybavuje si bezprostřední pocity 20letá Erin.

Podobně jako Erinina matka se o své děti bála i profesorka na Floridské mezinárodní univerzitě Kathryn DePaloová.

„Jako rodič prostě začnete panikařit a bojíte se, jestli jsou vaše děti v pořádku. Nestalo se to v naší škole, Parkland je asi dvacet minut od našeho domu. Máme tam ale známé. Zasáhlo to i ty, kteří tam nikoho neznají. Proto si myslím, že kontrola zbraní je velmi důležitým volebním tématem tady na Jihu Floridy,“ říká.

Podle Kathryn se mladí lidé díky studentům z parklandské střední školy začali více zajímat o politiku. Dokázali prý vzbudit jejich zájem nejen hned po útoku, ale i několik měsíců po něm. Za to jim podle Kathryn patří velké uznání.

Změna zákona

Studenti se navíc velkou měrou zasloužili i o změnu floridského zákona o držení zbraní.

2:43

Rekordní účast i mnoho nespokojených mladých lidí. Ve Spojených státech začal hlavní volební den

Číst článek

„Ten zákon zvyšuje věkovou hranici pro držení zbraní z 18 na 21 let. Je tam ale taky opatření, které prodlužuje dobu pro pořízení zbraní a další kontroly. Bylo to velké vítězství, když tento zákon v březnu schválili,“ myslí si Kathryn DePaloová, podle které by mladí voliči mohli mít velký vliv i na úterní hlasování.

„Mladí lidé by skutečně mohli ovlivnit výsledky těchto voleb, jestli budou hlasovat. To je vždy otázka. Demokraté se ale během kampaně hodně snažili, aby je k volbám dostali,“ dodává.

A o to se snažili i studenti z parklandské střední školy. Během volební kampaně objížděli autobusem školy na Floridě. Přesvědčovali mladé lidi, aby přišli k volbám a podpořili ještě přísnější zákony na držení zbraní.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme