Chlad a bláto před branami EU. Na tisíc běženců živoří v chudé Bosně, s obavami vyhlížejí první mrazy

Prošli jihem Balkánu až k hranicím Evropské unie. Teď na tisíc lidí živoří u hranic Bosny a Hercegoviny s Chorvatskem v provizorních stanech bez topení. A Bosna jako jedna z nejchudších evropských zemí se o ně nedokáže postarat. Jsou tak odkázáni jen na pomoc humanitárních organizací a dobrovolníků, kteří jim vozí jídlo a oblečení. Za bosenským městem Velika Kladuša čekají a pokoušejí se dostat dál do Evropy.

Od zpravodaje z místa Velika Kladuša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Louka za městem Velika Kladuša je plná malých turistických i velkých skoro vojenských stanů, které jsou potažené šedým igelitem. Bydlí tady asi tisícovka uprchlíků, běženců a migrantů z různých částí světa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chlad a bláto před branami EU. Chudá Bosna se nedokáže postarat o tisíc běženců u svých hranic. Na místě natáčel reportér Pavel Novák

Skupinka Alžířanů a Íránců spolu mluví francouzsky. Předvádějí telefony, které jim zničili policisté, když se pokoušeli přejít hranici do Chorvatska.

Vyprávějí o tom, že je bili muži v kuklách a vzali jim peníze, zhruba pět set eur, tedy v přepočtu téměř 13 tisíc korun.

V táboře se jim nežije dobře. Vědí, že do měsíce přijde v bosenských horách zima a udeří mráz. Íránci jsou prý možná zvyklí, ale Afričané nemají se zimou žádné zkušenosti.

Podle mluvčí ministerstva vnitra kantonu Bosny a Hercegoviny Snežany Galićové přišlo na západ Bosny k chorvatským hranicím od začátku roku asi 10 tisíc lidí. Některé asi dostali převaděči přes hranici, jiní jsou možná jinde v Bosně.

Asi tisíc jich je v Bihaći v bývalém dětském internátu, 400 žen a dětí pak žije v nevyužívaném hotelu na kraji tohoto bosenského města. Nefunguje tam ale topení a zima přijde brzy. A dalších tisíc jich pobývá na poli u Veliké Kladuše.

Záchody bez dveří, všudypřítomné bahno

Uprostřed tábora u Veliké Kladuše nabízí skupina mužů lámanou angličtinou černé zateplené bundy a bílé sportovní boty za v přepočtu 250 korun. Snědý mladík se rozmýšlí. Obrací každou bosensko-hercegovskou marku v dlani dvakrát.

Český řidič odsouzený ve Francii se odvolal proti trestu za pašování migrantů

Číst článek

Je tu také několik záchodových budek, které nemají dveře, ani umývárka nemá žádnou zástěnu. Jsou tady jen kohoutky se studenou vodou, prkenná podlaha je špinavá a před umývárkou je velká bahnitá louže.

Možná tu kdysi byla tráva, ale dnes je tu jen udusaná hlína, která se při každém dešti mění v bahno, proto jsou některé stany obkopané, aby kolem nich vznikl příkop a voda se nedostávala přímo do stanů.

A před některými stany jsou navíc vyhloubené jámy a v nich mají běženci ohně, kterými si topí a také si na nich vaří. Je tu většina mužů, ale viděl jsem už i dvě nebo tři ženy a také je tu několik maminek s malými dětmi.

Většina běženců má na nohou jen takové trepky, takové plastové plážové papuče. Až přijde zima, tak to pro ně bude dost krušné, protože tady pod stany rozhodně teplo nebude.

Nevyhovující toalety a umývárka, u kterých chybí dveře, v táboře u bosenského města Velika Kladuša. Na jedné je napsáno: Jsme lidé | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme