Loď Ocean Viking se 182 africkými běženci zakotví na Sicílii. Dostala povolení od Conteho vlády

Humanitární loď Ocean Viking se 182 africkými běženci, které posádka minulý týden zachránila ze člunů na moři mezi Libyí, Maltou a Itálii, smí zakotvit na Sicílii. Informovala o tom v noci na pondělí agentura ANSA. Oznámení přišlo několik hodin před schůzkou Itálie, Malty, Francie, Německa, Finska a Evropské komise, jejichž zástupci mají na Maltě jednat o přerozdělování běženců zachráněných v Středomoří.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běženci na dřevěném člunu čekají na loď Ocean Viking | Foto: Renata Brito | Zdroj: ČTK/AP

Loď Ocean Viking, která pluje pod norskou vlajkou a provozují ji organizace SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic, nalodila přes dvě stovky migrantů plujících z Libye do Evropy během několika operací minulý týden.

Části z nich už o víkendu povolila vylodění ve svém přístavu Malta, ostatní ale odmítla s tím, že nebyli naloděni v oblasti jejích záchranných operací.

„Jsme rádi, že podruhé za týden Itálie otevřela přístav lidem zachráněným ve Středomoří,“ komentovala poslední rozhodnutí italské vlády na twitteru organizace SOS Méditerranée. Loď Ocean Viking vylodila už 14. září na italském ostrově Lampedusa 82 migrantů, které u Libye zachránila o několik dní dříve.

Conteho vláda

Loď Ocean Viking nyní dostala povolení zakotvit v sicilské Messině od nové italské vlády v čele s Giuseppem Contem, která je v úřadu necelé tři týdny.

Předchozí vláda, jejímž ministrem vnitra byl šéf krajně pravicové strany Liga Matteo Salvini, prosazovala přísnou protimigrační politiku, včetně uzavírání přístavů lodím nevládních organizací s migranty.

Přerozdělování migrantů se vrací na scénu. Šance, že plán italského premiéra projde, je mizivá

Číst článek

Své přístavy uzavírá lodím nevládních organizací i Malta, která se tak spolu s Itálií snaží přimět EU k systematickému řešení migračního problému ve Středomoří.

Kvůli blokádám přístavů musely v předchozím roce lodě nevládních organizacím často čekat dny i několik týdnů na moři se zachráněnými migranty, než se země EU dohodly, že je převezmou.

Právě o tomto problému mají v pondělí na Maltě hovořit zástupci Německa, Francie, Itálie, Malty, Evropské komise a Finska, které nyní EU předsedá.

Minulý týden jednali o této záležitosti v Římě francouzský prezident Emmanuel Macron a italský premiér Giuseppe Conti, kteří se shodli, že budou na půdě EU prosazovat zavedení automatického mechanismu rozdělování migrantů přicházejících do Evropy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme