Migrace, brexit i vztahy s Tureckem. Premiéři a prezidenti se sjeli na summit Evropské unie

Migrace je prvním tématem, kterým se ve čtvrtek vpodvečer zabývají v Bruselu šéfové států a vlád zemí Evropské unie. Říjnový summit má ale na programu třeba i digitální problematiku. Večer vystoupí britská premiérka Theresa Mayová, která má mluvit o brexitu. Mezi témata patří také vztahy mezi unií a Tureckem.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka při příchodu na summit Evropské unie | Foto: Jakub Dospiva | Zdroj: ČTK

Dvoudenní summit začíná diskusí o migraci. Tohle téma unii dlouhodobě rozděluje. Debata se ale zřejmě díky výrazně nižším číslům příchozích běženců ponese v odlišné atmosféře, než tomu bylo v loňském roce. Šéfové států a vlád se budou věnovat především otázce spolupráce se třetími zeměmi, například v Africe.

Český premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD při příchodu připomněl, že Evropa začala financovat na severu Afriky řadu aktivit, včetně například podpory libyjské pobřežní stráže.

„A je velmi důležité, aby to takto fungovalo i v příštích letech a abychom preventivně čelili migračním tlakům. Evropa musí být v těchto oblastech trvale přítomna a to vyžaduje nasazení všech členských zemí," dodal český premiér.

Podpora pro trvalé kvóty klesá, řekl Sobotka

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogherinová novinářům řekla, že Mezinárodní organizace pro migraci s unijní podporou zorganizovala už okolo 14 tisíc dobrovolných návratů migrantů, kteří uvízli v Libyi a Nigeru, zpět do jejich původních zemí.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker při příchodu na summit Evropské unie | Zdroj: Reuters

„To je trend, který teď potřebujeme utužit. V partnerství s Afrikou," poznamenala s tím, že práce pokračuje a čeká proto od členských zemí v tomto ohledu silnou podporu.

Návrh závěrů také zmiňuje potřebu dalšího sbližování unijních zemí při práci nad reformou evropského azylového systému. Podle Sobotky se v tomto ohledu mění atmosféra a klesá důraz na potřebu trvalých migračních kvót. „Ty mají čím dál tím menší podporu v rámci EU," podotkl s tím, že v této věci by neměla diskuse nějak příliš eskalovat.

Turecko jako problematický partner

Součástí debat o migraci jsou i vztahy s Tureckem. Právě dohoda s touto zemí přispěla k uzavření takzvané balkánské migrační trasy, tedy bodu obratu v migrační krizi minulých let.

Turecko je ale pro unii problematický partner, především kvůli autoritářským tendencím stávajícího prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a jeho vlády po nepodařeném pokusu o vojenský puč.

Německá kancléřka Angela Merkelová při příchodu na summit Evropské unie | Zdroj: Reuters

Vztahům s Tureckem bude věnována především samostatná diskuse při pracovní večeři, na tématu trvalo v minulých týdnech hlavně Německo.

Jeho kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek při příchodu dala opět najevo, že ji dění v Turecku znepokojuje.

Připomněla, že v zemi bylo nedávno zatčeno několik německých občanů. Berlín bude podle ní usilovat o omezení peněz, které Ankara dostává v souvislosti s přístupovými rozhovory, které nyní opět zamrzly. Merkelová zároveň zdůraznila, že je třeba zachovat transfery směřující ke zlepšování podmínek pro syrské uprchlíky v Turecku.

Český premiér Sobotka řekl, že situace v Turecku budí znepokojení oprávněně a tamní dění podle jeho názoru hraničí se závazky, které na sebe země vzala.

„Znepokojení z vnitropolitických důvodů je na místě," řekl Sobotka. Připomněl ale zároveň, že Ankara je pro EU významný partner v bezpečnostně velmi složitém regionu a má velký význam udržet s ní dobré vztahy kvůli boji s terorismem a migrací.

Brexit se zatím neposune do druhé fáze

Jednání o brexitu ještě nepokročila natolik, aby Evropská unie a Velká Británie mohly zahájit rozhovory o budoucích obchodních vztazích. Při příjezdu na summit v Bruselu se na tom shodli představitelé evropské sedmadvacítky. Posun v rozhovorech o brexitu a další postup budou lídři členských zemí řešit v pátek.

Britská premiérka Theresa Mayová při příchodu na summit Evropské unie | Zdroj: Reuters

„Tady panuje shoda, že není možné pokročit do druhé fáze a že bude potřeba ještě doupřesnit návrhy Velké Británie, pokud jde o další finanční vztahy," uvedl premiér Sobotka.

Podle německé kancléřky Merkelové dosavadní pokrok v jednání dává alespoň naději, že debatu o budoucích vztazích a přechodném období po brexitu bude možné začít v prosinci.

Theresa Mayová je přesto dál přesvědčená, že ve svém nedávném projevu ve Florencii přišla s ambiciózními návrhy, které umožní zahájit druhou fázi rozhovorů co nejdřív.

Summit EU se ve čtvrtek bude zabývat také tématem digitální Evropy a posilováním obranné spolupráce unijních zemí. EU by měla také opět potvrdit, že jasně podporuje nukleární dohodu s Íránem, kterou má za klíčovou pro bezpečnost Evropy i regionu.

Filip Nerad, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme